Má cukr a cukrovka něco společného?

Cukr se vyrábí z cukrovky. Potud tedy ano. Před 180 lety se začal v Čechách vyrábět a prodávat kostkový cukr a postupně nahradil cukrové homole. V našem podcastu ale nebudeme mluvit o cukrovarnictví, ale o cukrovce (diabetes mellitus), tedy chorobě, které zasvětil svůj profesionální život pan profesor Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti ČLS JEP a vedoucí lékař diabetologického centra III. interní kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Co to je diabetická retinopatie? Dá se na cukrovku oslepnout? Proč se dívá diabetolog na kapiláry nehtového lůžka a provádí tak kapilaroskopii? Jsou v těle orgány, které pro využití cukru nepotřebují inzulín? Když chybí, musí se píchnout. Lze ho i vdechovat? Co to je inzulínová pumpa? Proč má diabetik sportovat? Je součástí léčby cukrovky hubnutí? Pomáhá diabetikům bariatrická chirurgie? Jestli jste si u nějaké otázky zapsali NEVÍM, pak si pusťte podcast a můj dnešní host vám to prozradí.

Poslechněte si celý rozhovor v podcastu.

autor: Petr Arenberger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.