„Maglajz“ ze Suchodola pomáhá sportovcům ke špičkovým výkonům

24. únor 2021

Víte, co je to maglajz a k čemu se používá? Horolezci tak říkají magnéziu, které omezuje pocení rukou a pomáhá jim udržet se na stěně. Soukromá firma Chalk na Příbramsku vyrábí magnézium suché i tekuté, barevné a dokonce i s vůněmi. Výrobky dodává světovým horolezeckým firmám.

 

Na začátku nebylo nic, jen nápad. Majitelka firmy Dana Hrabáková měla štěstí na dobré učitele i na lidi, které potkala. A pak už jí prý jen docvaklo, jak to horolezcům správně uvařit. „Vlastně je to jeden produkt – zásaditý uhličitan hořečnatý, jinak česky maglajz, mágo. Chalk je univerzální název, pod kterým se to prodává po celém světě,“ vysvětluje Dana Hrabáková, která ve firmě zúročila znalosti chemie. „Je to ve formě drti, kostek, kuliček a v poslední době má největší rozmach tekuté magnézium, tedy suspenze našeho prášku v alkoholu.“

Společnost vyrábí magnézium především pro horolezce. „Měli jsme obrovskou kliku v tom, že v devadesátých letech nastal rozmach umělých stěn. Tím to celé začalo,“ popisuje začátky firmy Dana Hrabáková. „Začali jsme úplně z nuly a tím, že jsme specifická výroba, tak si musíme vymýšlet i stroje. Vyvinuli jsme si sušárny, které jsou vyloženě na míru a pro potřeby tohoto produktu.“

Magnézium se plní do punčošky. Magnéziová koule má výhodu, že tolik nepráší

Technologie výroby je bezodpadová a magnézium tady vyrábějí přesně podle požadavků zákazníků. Výsledkem výroby je kosmetický produkt, proto je nutné před vstupem do tovární haly natáhnout na boty igelitové návleky. Z větších bloků se odkrajují kostky, které končí v papírových krabičkách. „Kostka je sice nádherná, ale dá to spoustu práce a ten lezec s ní udělá jedinou věc – rozláme ji,“ směje se Dana Hrabáková.

Mágo ze Suchodola si oblíbily také gymnastky, vzpěrači a tanečnice u tyče. Když se horolezci dohadují, která značka je nejlepší, často netuší, že uvnitř různých obalů je pořád stejné mágo. „Těch zásadních odběratelů máme 7, ale jinak jich je asi 25.“  Hlavní část produkce, asi 85 procent výroby, putuje do zahraničí.

Výrobky proto končí v různých obalech s přelepkami konkrétních odběratelů a ze skladu potom putují do celého světa.

Bílý poprašek se vznáší dokonce i v kancelářích firmy. Na přání zákazníků však v Suchodole umí vyrobit i tmavě obarvené magnézium, které nešpiní skály. „Ta bílá barva na skalách není moc hezká a spoustě lidí, hlavně ekologům, vadí. Takže jsme  přišli na to, jak to magnézium obarvit. Začali jsme světle šedou, okrovou, až jsme se dostali do tmavých barev, které úplně splynou s tou skálou.“

Spustit audio

Související