Marek Posch dokáže děti zabavit počítáním rovnic. Vymýšlí hry rozvíjející představivost a logiku

5. září 2023

„Škola hrou“ je heslo, kterým se Marek Posch řídí nejenom při výchově vlastních potomků. V autobusu cestou do práce vymyslel hry, které děti zabaví násobilkou a počítáním rovnic. Jeho hry rozvíjejí dětskou představivost a logické uvažování. Dají se hrát ve škole i na louce u lesa.

Marek Posch z Říčan u Prahy je původní profesí statik, vyučuje na střední průmyslové škole stavební statiku a pozemní stavitelství a mezi jeho koníčky patří tvorba dětských vzdělávacích her. Pestrobarevné krabice s nápisy Mat-Play 20 a Mat-Play 100 budily velkou pozornost i na letošním festivalu vynálezců a tvůrců Maker Fair Prague, který se konal na Výstavišti v pražských Holešovicích.

Matematické hry se obtížností liší podle věku hráčů. „První hra je pro menší děti předškolního věku a pro první a druhou třídu, kde se učí počítat do dvaceti, a pak je tam hra pro starší děti tak od čtvrté třídy, kde se používá malá a velká násobilka,“ vysvětluje Marek Posch.

K tvorbě her ho inspiroval jeho vlastní syn. „Napadne to asi každého rodiče, který s dětmi pracuje. Třeba konkrétně Jaroušek velice dobře počítal a počítání ho bavilo, tak jsem přemýšlel nad tím, jak mu to počítání přiblížit. Na trhu ale nebyla hra, která by byla dostačující. On všechny ty hry už znal.“ Marek Posch proto vymyslel hru podobnou hře zvané scrabble. Hráč dostane žetony s číslicemi, ze kterých skládá příklady.

Karty naučí děti znát noty

Didaktické hry Marka Posche zabaví děti i jejich rodiče

Další hra je určená k výuce not. „My se ženou oba dva hrajeme na klavír a Jaroušek, měl zájem o notičky. Když mu byly tři, tak se začal učit noty, takže vznikla hra na učení not,“ vysvětluje tvůrce her Marek Posch, zatímco na stole rozkládá karty. Neznalost notiček totiž malé děti zbytečně brzdí při výuce hry na hudební nástroj. „Jsou to kartičky, které se hrají podobně jako prší. A skutečně máme ověřeno, že asi tak po měsíci hraní ty děti umí veškeré noty.“

V obývacím pokoji Marka Posche je na první pohled patrné, že jsou hravá rodina. Najdete tam loutkové divadlo, hromady not pro klavír nebo další krabice plné společenských her. Dnes už jeho matematické hry využívají některé mateřské a základní školy či rodinná centra. Rodičům tyto hry umožňují s dětmi trávit čas tak, aby počítání nevnímaly jako otravný požadavek školy, ale jako součást života, u které se navíc mohou dobře pobavit.

Spustit audio