Martin Kuška o subkultuře emo
S vedoucím výzkumu Pražské vysoké školy psychosociálních studií PhDr. Martinem Kuškou, Ph.D. jsme si povídali o subkultuře emo.
Mluvili jsme o tom, čím je tato subkultura charakteristická. Hovořili jsme o výzkumu subkultury emo, který realizovala Pražská vysoká škola psychosociálních studií. Probírali jsme, jak se výsledky studie liší od představ, které společnost má o emo. Povídali jsem si o tom, proč emo mladé lidi tolik přitahuje.
Kolem subkultury emo panuje řada mytů. Například se říká, že se její příznivci sebepoškozují. Odborníci z PVŠPS ve svém výzkumu zjistili, že je tato subkultura ve skutečnosti trochu jiná, než za jakou se všeobecně pokládá. Mimo jiné ze závěrů studie vyplynulo, že se desetina dospívajících sebepoškozuje, i když nejsou emo.
Být emo podle výzkumu znamená především naplno prožívat emoce, které většinová společnost vytěsňuje - smutek, neúspěch, skepsi, deprese. Příznivce emo subkultury lze většinou poznat na první pohled. Dávají přednost černé barvě, nosí účesy s patkami i úzké kalhoty. Na rozdíl od většinové společnosti, která podle výzkumu například tabuizuje smrt, se mimo jiné identifikují se světem záhrobí. Vzhled jim umožňuje velmi čitelně vyjadřovat postoje vůči ostatnímu světu a lidem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.