Martin Šmakal o léčbě rakoviny ledvin

28. březen 2012

S primářem Onkologické ambulance Nemocnice Hořovice MUDr. Martinem Šmakalem jsme hovořili o způsobech léčby rakoviny ledvin.

Mluvili jsme o příčinách vzniku tohoto onemocnění. Probírali jsme, kdo je rakovinou ledvin nejvíce ohrožen. Věnovali jsme se tomu, jak je možné toto onemocnění léčit. A povídali jsme si také o tom, jak tato léčba probíhá. Hovořili jsme i o tom, co rozhoduje o její úspěšnosti.

Výskyt rakoviny ledvin je v České republice vysoký. A případů tohoto onemocnění stále přibývá. Zatím není jasné, proč u nás onemocní ročně skoro třicet Čechů ze sta tisíc, zatímco v ostatních státech EU je to jen polovina. Podle statistik od roku 1975 vzrostl u nás počet pacientů o 270 procent. Ve výskytu rakoviny ledvin jsme tím bezkonkurenčně na první příčce ve světě.

Rakovina ledvin nemá dlouho žádné příznaky. Většinou ji lékaři objeví náhodou. Bývá to i důvodem toho, proč až čtyřicet procent pacientů odhalí nemoc ve fázi, kdy už není možná radikální léčba. Přitom právě u této diagnózy je včasný záchyt zásadní pro dobu přežití a kvalitu života. Příznakem nádoru ledvin bývá krev v moči, bolesti kostí nesouvisející s pohybem, hypertenze, ale i dlouhotrvající teploty.

Nádory ledvin vznikají většinou až ve vyšším věku. Nejčastěji je lékaři u pacientů objeví mezi 60.-70. rokem a většinou jen na jedné ledvině. V případech, kdy jsou dispozice geneticky dané, tudíž se tato nemoc už v rodině vyskytuje, může choroba propuknout v mnohem mladším věku a pak může postihnout i obě ledviny najednou. Častěji mají rakovinu ledvin muži.

Lékaři se přiklánějí k názoru, že na vzniku tohoto onemocnění se podílí kouření, obezita a užívání některých analgetik.

Spustit audio