Martin Šmakal: Rakovina slinivky břišní a jater patří k nejzákeřnějším onemocněním

19. únor 2013

S primářem Onkologického oddělení Nemocnice Hořovice MUDr. Martinem Šmakalem jsme hovořili o léčbě rakoviny jater a slinivky břišní.

Povídali jsme si o příčinách vzniku těchto onemocnění. Zabývali jsme se tím, jak se projevuje. Mluvili jsme o tom, jak jsou tyto karcinomy nebezpečné. Probírali jsme úspěšnost léčby těchto onemocnění.

Karcinom jater postihuje každý rok v České republice asi 800 pacientů. Odborníci upozorňují, že toto onemocnění vzniká většinou u lidí, kteří už trpí nějakou jaterní chorobou.

Především se jedná o infekce virem hepatitidy typu B a C. Karcinomy jater vznikají i na podkladě jaterní cirhózy. Člověk se může dále vystavit riziku vzniku tohoto karcinomu, pokud je v kontaktu s celou řadou chemických látek. Existují i metabolické choroby, u kterých je vyšší riziko vzniku nádoru.

Projevy karcinomu jater

Projevy a příznaky nemoci jsou velmi nespecifické. Pacienti se potýkají s bolestmi břicha, zejména na pravé straně. Obvykle je přítomna vysoká schvácenost pacienta, únavnost, časté teploty, zimnice, nechuť k jídlu a s tím související úbytek hmotnosti.

Lidská játra

Léčba zahrnuje především chirurgický výkon. Ovšem pouze malá část nádorů je možno chirurgicky odstranit. U některých nemocných je možno zvažovat možnost transplantace jater. U nádorů, které nelze vyndat, lze pomoci ozářením. Další léčba spočívá v aplikaci 95% etanolu přímo do nádoru.

Prognóza onemocnění je závislá na velikosti nádoru a dalších faktorech. Příznivými faktory jsou možnost odstranění nádoru, nepřítomnost cirhózy a ženské pohlaví.

Rakovina slinivky břišní je zabiják

Karcinom slinivky břišní patří k nejzákeřnějším nemocem. Říká se mu zabiják. Pět let po vyslovení diagnózy přežívá jen jedno procento lidí.

Pankreas - slinivka břišní

Jedním z důvodů je i to, že rakovina slinivky bývá v raných stadiích, kdy by jí ještě bylo možné úspěšně léčit, jen stěží rozpoznatelná. Příznaky jako je bolest břicha, nechutenství, průjmy nebo ztráta hmotnosti, většina nemocných přechází. Při jejich zhoršení už je však na léčbu příliš pozdě.

V pokročilých stádiích je léčba nemožná

Léčba spočívá především v operaci, pokud se nádor ještě operovat dá. V pokročilých stádiích to už bývá nemožné. Některé operační výkony slouží už jen pro zlepšení kvality života člověka s touto rakovinou.

Jednolůžkový pokoj

Stejně tak může zlepšit kvalitu života i ozáření nebo chemoterapie. Nezbytnou součástí léčby je tišení bolesti, která je dominantním příznakem pacientů. Běžná analgetika nemají dostatečnou účinnost, proto se v různých formách podávají opiáty.

Pacientům je podávána také tzv. substituční terapie, což je hrazení enzymů a hormonů, které díky poruše funkce slinivky břišní chybějí. Terapie inzulínem závisí na stupni poruchy sacharidové tolerance.

Spustit audio