Máte poškozené plody slivoní a blum? Víme, jak úrodu ochránit

4. srpen 2017
Švestka, ovoce

Objevují se vám na plodech slivoní či na blumě drobné průsvitné kapičky? Pokud v místě výsadby nepadaly kroupy, silně nepršelo, jsou pod kapkou klejotoku nejspíše chodbičky od červíků. Poškození od krup nebo srážky moc neovlivníme, ale proti červům (obalečům) se bojovat dá.

Stačí koupit lapák na signalizaci a chytat do něj na lepový pás samce obaleče švestkového. Jeden lapák na jeden strom omezí napadení tak, že není třeba stromy ošetřovat.

A aby červů nebyly příští rok takové spousty, veškeré červivé plody likvidujte mimo zahradu. Neházejte je pod strom nebo do kompostu! Dříve si dělali zahrádkáři sanační jámu a do ní dávali rostlinný materiál, který do kompostu nepatřil. A přihodili na něj trošku páleného vápna na desinfekci.

Stejně je třeba naložit i s plesnivými plody, s plody napadenými monilií. Do kompostu nepatří a pod stromem by se neměly válet. Je předpoklad, že v nich také mohou být červi, jen strom ranku nezahojil a dovnitř se dostaly spóry monilie. V takovém případě pomohou přípravky, které se používají na jaře před květem a po květu. Ochrání i poškozené plody, takže pak máme co sklízet.

Spustit audio
autor: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
  • Životní styl
  • Publicistika