Městský folklor, staropražské písně a Gaudeamus

3. prosinec 2022

Co se vám vybaví, když se řekne městský folklór? Někomu Praha a Karel Hašler, jinému časy kriminálního rady Vacátka a jeho ‚klientela‘ z hospody Jedová chýše.

Městský folklór by ale nikdy nevznikl bez toho venkovského, stejně jako se města nemohla rozvíjet bez venkova a venkovských řemeslníků. Venkované přicházející do měst si s sebou přinášeli svoji kulturu, a protože přicházeli z různých regionů, všechno se pak ve městě (a zvlášť v Praze, kam přicházeli i lidé z dalších zemí c.k. mocnářství) promíchalo do jedné živé hmoty.

Ta hmota získala v Praze velmi zajímavou podobu a některé městské písničky znají lidé od Aše až po Frýdek Místek. Pro Český rozhlas ty nejzajímavější natočila ve studiu v Karlíně lidová muzika folklorního souboru Gaudeamus. Ten v Praze funguje pod VŠE už od roku 1949 a tvoří ho studenti pražských vysokých škol.

S primášem muziky Gaudeamus Milanem Buňatou se na procházku po staré Praze a pátrání po místech, kde vznikal městský folklór, vypravila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.