Michaela Sklářová ráda vrací lidem zdraví pomocí cvičení čchi-kung a tai-chi

12. listopad 2021

Michaela Sklářová z vlastní zkušenosti ví, jak účinné je čínské zdravotní cvičení čchi-kung a tai-chi. Před mnoha lety se díky nim uzdravila. Nakonec se rozhodla změnit své povolání a dnes ve své akreditované škole vychovává budoucí profesionální lektory i zájemce o tyto čínské techniky.

Michaela Sklářová původně vystudovala oděvní návrhářství v Jihlavě. Šikovná byla po babičce, která byla vyhledávaná krejčová. Dnes žije ve Zruči nad Sázavou a je vyhledávanou lektorkou čínského zdravotního cvičení čchi-kung a tai-chi.

Za prací ale často dojíždí do Prahy, kde na Rohanském ostrově nově otevírá centrum LORETO. Říká o sobě, že si každý rok nadělí nějaký kurz sebevzdělávání. A tak se nelze divit, že dnes kromě výuky čchi-kungu a tai-chi začíná působit také jako osobní kouč.

Cesta k nové profesi ale nebyla jednoduchá. Jako velmi mladá si totiž v 21 letech přílišnou prací způsobila syndrom vyhoření a další zdravotní problémy. Krátce po škole totiž následovala svou první lásku do Rakouska a Německa, kde si původně jako chtěla udělat pouze roční praxi v kvalitní textilní firmě. Navrhovala a sama šila oděvy. Nakonec zůstala v zahraničí 12 let a své první lekce čchi-kungu vedla v Rakousku.

MIchaela Sklářová při cvičení

Syndrom vyhoření může postihnout i mladé

Míchaela Sklářová se do navrhování a šití modelů pustila s takovým zápalem, že jí nakonec začala chybět její vlastní energie. Své nepříjemné zdravotní stavy chtěla řešit, a tak si jednou ze zvědavosti v Českých Budějovicích koupila knihu o čínském cvičení čchi-kung, podporující životní energii, zdraví a dlouhověkost.

V obchodě ji zaujal obrázek na titulní straně i tvrzení, že tato jednoduchá cvičení navrátí zdraví. Podle návodu v knize začala cvičit, chodila do přírody a byla překvapená, jak rychle se její stav začal zlepšovat. Stanovila si proto tříměsíční program se speciálním stravovacím režimem a cvičením. Věnovala se i očistě těla a meditacím. Za tři měsíce jí začalo být dobře. A rozhodla se, že svou zkušenost bude předávat i dalším lidem.

Cvičení pro zdraví jako nová profese

Náročné techniky čchi – kungu a tai-chi sice nejprve studovala sama pouze z knížek, ale brzy si našla kvalitní lektory a stále se zdokonalovala. Velký zlom nastal, když se začala systematicky učit u věhlasné lektorky Natálie Jadryshnikové, která jí zasvěcovala do práce s tělem a myslí.

Cestu k nové profesi si postupně a cílevědomě budovala. První kurzy vedla v Rakousku a v blízkém Českém Krumlově založila své první centrum „Světlo slunce“. Současně jezdila zasvěcovat zájemce o tato cvičení i do Českých Budějovic. Ve cvičení čchi-kung i tai-chi se Michaela zdokonalila natolik, že se jí podařilo pro svou výuku získat akreditaci ministerstva školství. Dnes už šest let sama vzdělává další lektory, kteří tato cvičení pro zdraví předávají dále.

LORETO – místo, kde může každý najít sám sebe

Michaela Sklářová z vlastní zkušenosti  ví, že cvičení čchi-kung uzdravuje

Dnes si můžete s Michaelou Sklářovou zacvičit i v zámecké zahradě Zruč nad Sázavou, ale její hlavní pracovní stanoviště je v současnosti v Praze. Nejprve v pražském Karlíně založila pobočku českobudějovického centra Světlo slunce. Postupně se vzdělávala i v oblasti čínské medicíny, udělala si nejrůznější masérské kurzy, studovala i oblast psychoterapie.

A protože jí cvičení dodávají do života opravdu hodně energie, na Rohanském ostrově právě otevírá nové rozsáhlé centrum LORETO. Název LORETO je složením počátečních slabik slov „Love, Respect, Tolerance“, neboli láska, respekt a tolerance. LORETO je místo, kde chce, aby se lidé cítili jako doma a aby tu našli i domov sami v sobě. Ve velkém sále probíhá pravidelné cvičení pro zájemce i budoucí profesionální lektory, nejrůznější přednášky na téma zdraví i meditace.

Na začátku další životní etapy v roli osobního kouče

Ozdravné centrum LORETO nabízí i několik menších místností, které Michaela zařizuje tak, aby v nich každému bylo dobře. Právě zde se budou konat nejrůznější osobní koučinky, masáže a zdravotní i výživové poradenství.

Michaela Sklářová z vlastní zkušenosti  ví, že cvičení čchi-kung uzdravuje

Michaela Sklářová je po doplnění nejrůznějšího potřebného vzdělání také osobní kouč a ráda pomáhá lidem zbavit se svých problémů. Nepracuje pouze sama. Soustředila kolem sebe skupinu odborníků a terapeutů, se kterými spolupracuje, a kterým ve svém ozdravném centru dává prostor na přednášky nebo konzultace se zájemci. Chce lidem nabídnout celostní přístup v řešení jejich problémů.

Nově využívá i svůj tvůrčí talent. Kdysi navrhovala a šila šaty modely - dnes tvůrčím způsobem zařizuje interiéry celého komplexu. A tak má každá místnost jinou náladu i jiné barvy, ale rozhodně tu každý prostor působí na duši každého příchozího blahodárně. Chce, aby se tu lidé cítili jako doma, a aby zde také našli domov sami v sobě.

Spustit audio

Související