Michal Nesvadba opouští Kouzelnou školku: V nejlepším je třeba přestat a vydat se jiným směrem

17. duben 2023

Jeden z nejznámějších televizních pořadů pro děti, Kouzelnou školku, čeká zásadní změna. Po 24 letech v ní skončí Michal Nesvadba. S tímto hercem, mimem a bavičem přitom vyrůstá už třetí generace dětí.

Michal Nesvadba navázal na rodinnou tradici, kterou založil jeho otec Miloš Nesvadba. Ten proslul také pořady a kresbami pro děti. Michal je od roku 1999 spjat s Kouzelnou školkou. Jeho vystupování v pořadu ale na jeho vlastní žádost končí. „Ty pocity se střídaly. Rozhodnutí nepřišlo ze dne na den, nikdo mě nenaštval. Říkal jsem si, že je dobré v nejlepším přestat a třeba se vydat jiným směrem. V televizi se zachovali moc hezky a vyšli mi vstříc i s rozlučkou.“

Na rozlučku mu půjčí neodmyslitelné postavičky pořadu: Františka a Fanynku. „Bude to velká party v rámci projektu Fantazie na kolečkách. Máme tam velké hvězdy, budou jezdit na inline bruslích, koloběžkách i kolech,“ vyjmenovává Michal. „Projekt začal vznikat už dávno. Měl jsem zase nápad, ale kostýmy, dekorace, vše se vleklo. Ale ty velké věci se vždycky dlouho připravují. Díky České televizi tam František a Fanynka budou v životní velikosti a děti se jich budou moct v podstatě dotknout,“ těší se bavič.

Typickým Michalovým kostýmem v Kouzelné školce se stalo žluté tričko a hnědé kalhoty s laclem. „Trička samozřejmě obměňuji, ale lacláky jsou se mnou celých 24 let. Nevím, co je to za materiál, ale taky by si zasloužil nějaké uznání.“

Předškolní děti jsou pořád stejné

Původně nechtěl být hercem pro děti. Lámalo se to, když začal hrát s legendárním Mimtriem. „Hodně jsme jezdili a vystupovali, ale třeba dopoledne jsme neměli co dělat, tak jsme začali vymýšlet něco pro děti a v pauzách je bavit. Ale i táta mě tam směřoval.“

Po letech vystupování má s dětmi bohaté zkušenosti, a i přes vývoj moderních technologií se předškolní děti smějí stále tomu samému a jsou stejné, jako jsme byli my. „Akorát chtějí rychlejší pointu nebo změnu. A víc je zapojuju. Ta druhá třetí třída, tam už nastupují mobily a je to jiné.“

Inspiraci čerpá v hračkářstvích, která by nejraději vykoupil. Také sbírá podněty na ulici, když sleduje, jak třeba někdo zakopne. I tak přiznává, že není lehké být v každém vstupu originální a někdy se s novými nápady potrápil.

Před Kouzelnou školkou si stihl zahrát několik televizních i pohádkových rolí. V současnosti si udělal svojí internetovou televizi. „Dělám si i kameru a světla, tak to stojí hodně času.“ Těší se, že začne chodit na golf a vyvede svou ženu na procházku a na kávu. „Budu mít takovej ten aktivní a frajerskej důchodovej režim s čepičkou. A třeba se ještě do televize s nějakým nápadem vrátím.“

Jaké dostává reakce na odchod a dostal už nějakou novou nabídku? Stojí hodně energie pořád sršet humorem? Jaký je doma a přál by si, aby jeho syn šel v jeho stopách? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.