Miloš Kout sesbíral tisíce nálepek ze zápalek. Díky jeho nálepkám procestujete celý svět
Nálepka z krabičky od zápalek může být umělecké dílo. Přesvědčí vás o tom filumenistická výstava v Muzeu Mladoboleslavska. Sběratel Miloš Kout sesbíral za svůj život tisíce nálepek a sběratelskou vášní nakazil i svoje potomky.
Sběratel Miloš Kout zemřel před dvěma roky. O sbírku teď pečuje jeho vnuk Adam Kout, který pracuje jako archeolog v Muzeu Mladoboleslavska. Výstavu „Československé zápalkové nálepky pro domácí trh a vývoz“ připravil na počest svého dědečka. „Každý v rodině něco sbíráme,“ usmívá se Adam Kout, který se stal vášnivým sběratelem, stejně jako jeho dědeček i tatínek. Ve sbírkách mají mince, pohlednice, ale také třeba historické motocykly.
Jedinečná sbírka zápalkových nálepek je k vidění poprvé. „Děda se zaměřoval především na období Československa od roku 1918,“ ukazuje Adam Kout nálepky z produkce celosvětově známé značky Solo Sušice, ale i dalších menších výrobců. „České sirkárkárny dodávaly zápalky do celého světa, takže se můžeme setkat s opravdu podivnými motivy.“ Malá umělecká díla v podobě zápalkových nálepek zpodobňují indické panovníky, slony, ale také budovatelská hesla z padesátých let.
„Sběratelů ubývá a ubývá i možností, jak tu sbírku doplňovat nebo případně jak s tou sbírkou začít. Každopádně je to pořád možné a filumenistický svaz bude rád za každého nového člena,“ říká Adam Kout.
Výstava zápalkových nálepek bude v Muzeu Mladoboleslavska k vidění do 3. května.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.