Ministr Zaorálek: Chceme navrhnout nulovou sazbu DPH u tištěných médií

Kdyby nepřišla pandemie, koncertovaly by ve čtvrtek v Praze skupiny Lucie a No Name, v pátek by začínal Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, chystal by se hudební festival Colours of Ostrava a další velké akce. Kvůli koronaviru jsou ale všechny zrušené nebo přeložené. „Podařilo se nám prosadit akce do 1000 osob a to je docela velká věc. Něco se dít bude, nebude to sice velké, ale bude,“ říká ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Podle ministra kultury se nedá říct, kolik procent akcí, které se měly konat, nakonec neproběhne. „Velké akce stoprocentně nebudou. Shoda jsme se, že tento typ akcí je stále nejvíc rizikový, ale s hygieniky se nám podařilo domluvit, že se může sejít menší množství lidí. Myslím, že to pro naše léto má velký smysl.“

Všichni počítají ztráty a dopady

Poslanci by měli příští týden hlasovat o konečné podobě státního rozpočtu. Podle ministra je pro kulturu důležité, aby byl rozpočet schválen. „Teď jsme trochu zastavili jednání, protože dokud nejsou schválené prostředky, je těžké se bavit o nějakých podpůrných programech. Bylo pro mě nepředstavitelné, že bychom se nedohodli na zvýšení schodku.“

Čtěte také

„Není to tak, že bychom vypláceli nějaké miliardové sumy, my totiž vyplácíme normální příspěvky, které máme. Získali jsme další finanční prostředky, v první várce 300 milionů a budeme vyjednávat o dalších,“ popisuje objem podpory pro kulturu Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Řada občanů, kteří se živí kulturou, jsou osoby samostatně výdělečně činné. Těm v úterý skončila možnost kompenzačního příspěvku, přestože někteří ještě nemůžou naplno pracovat. „Dnes jsme se o tom bavili a potvrdili mi, že ta Pětadvacítka fungovala, že se k těm prostředkům dostali. Teď už hrají a já jsem neslyšel, že by něco potřebovali.“

Média potřebují pomoc

Velkou debatu vyvolal nápad, že stát bude pomáhat zpravodajským médiím. Když se informace objevila, ministr to komentoval, že na návrhu teprve pracují. „Teď jsme to trochu přibrzdili, protože se zaseklo vyjednávání o rozpočtu. A platí i tady, že jednat o nějakých dalších penězích nemá smysl, pokud člověk neví, že je skutečně bude mít,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Čtěte také

Minulý týden byl ministr Zaorálek v Berlíně a německý přístup k podpoře médií je podle jeho slov dobrá inspirace. „Dočasná nulová sazba DPH tiskovin je něco, co už v Německu funguje a mě se to líbilo. Vím, že Ministerstvo financí je k tomu od začátku skeptické, ale hodlám se k tomu vrátit a navrhnout to.“

Médiím by mohl stát pomoci i dotacemi na digitalizaci nebo proplácením telekomunikačních poplatků. „Musí nám jít o to, aby mediální oblast nebyla tou pandemií devastována a nebyla ohrožena její pluralita. Připadá mi, že hledat způsob, jak férově pomoci v této oblasti je dobré, i když je to složité,“ tvrdí ministr Zaorálek.

autoři: Tomáš Pancíř , vla
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.