Místo srpnové tragédie v Dolních Kralovicích je dávno pod vodou. Lidé ale nezapomněli

Tanky armád Varšavské smlouvy dorazily v srpnu 1968 také do Dolních Kralovic. Patrně vinou technické závady tam jeden z nich přejel novinový stánek. Zemřeli tam dva lidé.

Původní Dolní Kralovice stály v cestě budování přehrady Švihov na řece Želivce. Lidé si tak pomalu balili věci a chystali stěhování. Do toho přišla srpnová okupace a s ní spojená jedna smutná událost.

„Přejel se most, byla velká zatáčka a pod tímto domem byla trafika, dřevěná,“ ukazuje na historickou fotografii Marie Vrkoslavová z Dolních Kralovic. Tragédie, při které přišli o život dva lidé, se odehrála v srpnu 1968.

„Jely od Bezděkova, z kopce. A jestli měl nějakou technickou závadu, nevím. Ale vjel na tu mez a za ní byla trafika. V té boudě byla paní Veselá, stará a moc hodná paní. A pan Bolík si tam šel koupit sirky. Najel tam ten tank a oba dva je zabil,“ dodává emotivně.

Místo, kde stávala trafika, je desítky let pod vodou, na dně velké přehrady.

autoři: Věra Hájková , mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.