Mladý autista navrhuje novou podobu cestovních dokladů

20. únor 2020

Jako malý se bál metra, dnes je jeho největším koníčkem. Patnáctiletý Matěj Hošek z Černošic s autistickým onemocněním vytvořil i novou podobu cestovních dokladů Lítačka.

Matěji Hoškovi z Černošic je patnáct let a od narození trpí autismem. Jako malé dítě ho vyhazovali kvůli jeho křiku a agresivním záchvatům například z autobusů. Dnes je městská doprava a vytváření nejrůznějších map jeho hlavním koníčkem. Vytvořil mimo jiné i nový design pražských Lítaček, které jsou aktuálně v prodeji. Jedná se o limitovanou edici.

"Tuhletu mapu, která je na těch lítačkách to je Praha metro a je jako v budoucnosti. Je to nějaký návrh, ještě neexistuje samozřejmě. No a to jsem právě do toho namaloval, a nakonec to šlo i na jiné produkty, hlavně na tu Lítačku," přibližuje vznik unikátní limitované edice mladý designer.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.