Musí v tom být srdce, jinak to nemůžete dělat. Říká nožíř Josef Pajl ze Sedlčan

18. květen 2022

Josef Pajl ze Sedlčan na Příbramsku vyrábí nože celý život - pro jednotlivce, pro firmy i nejrůznější speciály. Patří mezi špičky svého oboru.

Když mu bylo asi 13 let, dostal Josef Pajl svůj první nožík. Když po nějakém jiném toužil, nezískal ho, protože zkrátka nebyl. Tak si je zkoušel předělat tak, aby se mu líbily. A tím všechno začalo.

Vystudoval proto Střední průmyslovou školu v Praze na Třebešíně a nože nejprve vyráběl pro radost: „Pak je ale začali chtít i ostatní lidé. Já se stále zdokonaloval v oboru a ve vybavení dílny. Musel jsem pořídit například i pec. Od roku 1993 mám živnost a od roku 2000 se nožířstvím živím naplno,“ popisuje Josef Pajl.

Nožíř Josef Pajl ze Sedlčan a jeho nože

Z materiálů používá meteorit, perleť, stříbro, zlato, titan, mamutovinu, parohovinu a mnoho dalších. Specializuje se na zavírací nože, protože jsou podle něj jednak mechanickou hračkou a navíc se většina nožířů zaobírá spíš pevnými noži.

Nože Josefa Pajla získaly nejvyšší ocenění na desítkách soutěží, naposledy např. ocenění Myslivecký nůž roku 2019 v nejvyšší české soutěži v Příbrami.

Spustit audio