Můžeme vinnou révu pěstovat i v květináči? Ano, ale musíme dávat pozor, aby v zimě nenamrzl kořenový systém

17. listopad 2023

Kam a jak na podzim vysazujeme vinnou révu? A jak v zimě ochránit tu, kterou jsme se rozhodli pěstovat v květináči? Odpoví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

„Na podzim obyčejně dostaneme ke koupi sazenice vinné révy v kontejnerech. Vysadit je můžeme ještě teď. Uděláme jámu, pokud to jde, tak alespoň 60 cm hlubokou a širokou 50 cm (může být kruhová). Na dno dáme asi 10-15 cm hnoje a hrst Cereritu. Zasypeme vrstvou 10 cm kvalitní zeminy z hnoje nebo kompostu smíchaného s koupeným univerzálním substrátem v poměru 1:1.

Do dna jámy zarazíme kolík nebo roxor (o průměru 12 mm), aby nad zemí měl okolo 2 metrů. To v případě, že budeme sazenici vést jako samostatnou. Pokud vysazujeme sazenic více, uděláme jim takzvanou drátěnku. Na kůly natáhneme vždy po dvou drátech těsně u sebe, a to ve výšce 60, 120 a 180 (nebo 150) centimetrů. Návod, jak na to, si poslechněte v reportáži.

Vinná réva koupená v kontejneru

Zhruba v březnu provedeme řez rostlin. Nešetříme je. Je důležité, aby rostly bujně a založily solidní, silný a dlouhý kmínek. Jak sazenice na jaře začnou růst, necháváme jeden výhon jako budoucí kmínek, ostatní zastrkáváme mezi ty dva dráty. Je to lepší, než když natáhneme drát jeden, a pak musíme výhony přivazovat.

Vinná réva v květináči

Pěstování vinné révy v nádobě je také možné. Vybíráme odrůdy z kategorie raných a velmi raných, tedy těch, které mají vegetační dobu jen 90 až 120 dnů. Pro květináč 30 až 50 cm vysoký, přiměřeně široký, volíme jižní nebo jihozápadní expozici, třeba slunný balkon.

Blízká stěna domu v jižní expozici přidá až 2 °C k ročnímu průměru

Révu pěstujeme v kvalitní zemině, která dobře drží vodu. Podobně jako ve volné půdě ji podržíme kolíkem nebo roxorem vysokým asi 2 metry. Rostlinu v nádobě můžeme tvarovat, ohýbat, vyvazovat, aby kopírovala okraj balkonu či pergoly. Nebo ji necháme po žebříčku (konstrukci) šplhat těsně u fasády. Pro zdárný růst je důležitá zálivka a hnojení do květináče.

Na zimu nádobu zabalíme, jak se říká, jako pumpu. Použijeme starou deku, nádobu obalíme třemi vrstvami a zavážeme kousek nad nádobou. A ještě ji podložíme kusem polystyrenu, aby nechytala mráz odspodu. Každá solidně odolná réva zimu přečká, ale musíme ochránit kořenový systém před namrznutím.“

Spustit audio