Muzeum Jana Palacha otevřou ve Všetatech, bude fungovat asi za rok a půl

20. prosinec 2013

Ve Všetatech na Mělnicku plánují vybudovat muzeum Jana Palacha. Po dlouhých letech se dům, kde student bydlel, otevře veřejnosti. Lidé se tak budou moci seznámit s detaily Palachova života.

O zřízení expozice, která by připomínala Jana Palacha, usilovalo sdružení Národ pohasl dva roky. Plány získaly konkrétnější podobu po tom, co poslanci schválili šestimilionovou dotaci na památník ve Všetatech.

Muzeum zřejmě vznikne v chátrajícím domě, ve kterém mladý student bydlel. Lidem se otevře možná za rok a půl.

Jan Poukar ze sdružení Národ pohasl vysvětlil, že vše je pro vznik muzea připravené.

„Setkal jsem se se současným majitelem domu. Uzavřeli jsme společně dohodu, řekněme předkupní právo, takže máme dům jištěný a nebude tam zřízený jiný záměr než muzeum,“ řekl Poukar.

Za velkou výhru považuje vznik muzea ve Všetatech také předseda Společnosti Jana Palacha Lumír Horák. Jeho rodina se s Palachovými stýkala.

„Jendu jsem znal osobně. Jeho bratra jsem hlídal, když ještě nechodil do školy a rodiče chodili na plesy,“ vzpomíná Horák.

Lidé ve Všatatech jsou také rádi, že se po dlouhých letech začne s chátrajícím domem něco dít, a vznik muzea si pochvalují.

„Ve Všetatech bude další místo, kde si občané i naši žáci budou moci připomenout tohoto všetackého rodáka,“ zmínila ředitelka Renata Kurzveilová z místní základní školy.

Pamětní deska na Palachově domě ve Všetatech

Jana Palacha nyní připomíná pamětní deska na jeho domě, stejně jako na místní škole. Uvnitř školy je pak busta a malá expozice. Na hřbitově bývaly tři památníky, dva z nich ale někdo odcizil.

Starosta Všetat Miroslav Baloun připomněl, že obec nikdy neměla tolik peněz, kolik by na vznik muzea bylo potřeba.

„Jsem rád, že se to povedlo. Všichni se obraceli na obec a ta finanční prostředky nemá. Je to věc celostátního významu a na tom by se měl podílet stát,“ míní Baloun.

Lidé mohou na studenta, který se před více než 40 lety upálil na protest proti sovětské okupaci, zavzpomínat 16. ledna. V kalendáři se zřejmě od příštího roku nově objeví Den památky Jana Palacha.

autoři: ako , duch
Spustit audio