Muzeum Karla Kryla v Kroměříži vám umožní prožít jeho písničky na vlastní kůži

1. leden 2020

Máte rádi písničky Karla Kryla? Pokud zamíříte do Kroměříže ve Zlínském kraji, pak se mezi nimi doslova můžete projít. V muzeu věnovaném tomuto slavnému folkovému písničkáři, které se nachází v suterénu Starého pivovaru hned vedle radnice.

Expozici tvoří pět zvukově uzavřených tmavých místností, ve kterých jsou Krylovy skladby dramaticky ztvárněny. Jednotlivé komory jsou propojeny chodbou se zrcadly popsanými jeho milostnou poezií.

Například místnost, ve které zní asi nejznámější Krylova píseň Anděl, má v návštěvnících vzbuzovat dojem rozbitého kostela. U skladby Bratříčku, zavírej vrátka, se pro změnu ocitnou v ocelové „maringotce“ se závorou jako na hranicích, kde v určitý moment začne dokonce i pršet.

Karel Kryl se sice narodil v Kroměříži, ale po roce 1950, kdy komunisté zlikvidovali jejich tiskárnu, se celá rodina přestěhovala do Nového Jičína, odkud původně pocházela. A sám Karel Kryl na toto období nerad vzpomínal.

Klíčovými slovy celé expozice by mohly být: OSAMĚLOST a POCIT BEZ DOMOVA. Hned u vstupu vás totiž přivítají opuštěné kufry, koleje, které nikam nevedou a temné prázdné nádraží. Na podlaze jsou na dřevěných tabulích vyryty Krylovy básně o Víře, Pravdě, Pokoře, Kráse a Štěstí.

Karel Kryl zemřel 3. března 1994 v Mnichově ve věku nedožitých padesáti let. Pochován je v Praze na Břevnovském hřbitově.

autor: Saskia Mišová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.