Mýtský rybník ve Slavkovském lese je plný rašeliny. Ve středověku pomáhal splavovat dřevo

Kouzlo mýtského rybníka
Kouzlo mýtského rybníka

V chráněné krajinné oblasti Slavkovský les v západních Čechách je stále co objevovat. Například Mýtský rybník - severskou divočinu, obklopenou hustými lesy. Rašelinou zbarvená vodní nádrž přitom pochází už ze středověku. K čemu tehdy sloužila, když ne k chovu ryb?

Společně s dalšími vodními nádržemi v okolí Kladské sloužil Mýtský rybník jako zásobárna vody unikátního středověkého vodního kanálu. Pomocí něj se dopravovalo stavební dřevo do dolů u Krásna na Sokolovsku. Napájel totiž vodou Dlouhou stoku. Ta měří celkem 24 kilometrů a pochází z 16. století. Společně s Mýtským rybníkem napájelo stoku vodou ještě devět dalších rybníků.

Dnes už se kanálem dřevo neplaví. Podle Jindřicha Horáčka ze Správy chráněné krajinné oblasti Slavkovský les je tady ale báječné koupání. Rašelinná voda prý působí blahodárně na celý lidský organismus.

Mýtský nebo také Nový rybník najdeme nedaleko návštěvnického centra Slavkovského lesa na Kladské. Temnou hladinu zbarvují rašeliny, které sem vyplavují malé potůčky z okolních kopců a náhorních planin. Severskou scenérii dokreslují smrky a břízy.

Mýtský rybník prošel nedávno rozsáhlou rekonstrukcí. Opravena byla hlavně hráz. Jinak nádrž i její okolí působí zcela přirozeně. Jako by ji ani nestvořili lidé. Rybník, což ale není přesné označení, protože se tu nikdy ryby nechovaly, vznikl už před více než 400 lety.