Na Bílou sobotu se uklízelo a bílilo. Na Kolínsku se chlapci vydávali na obchůzku s Jidášem

16. duben 2022

Bílá sobota byla posledním postním dnem. Vše se chystalo na slavnost Vzkříšení. Už od Zeleného čtvrtka po vsi chodili chlapci s řehtačkami, aby nahradili vyzvánění zvonů, které odletěly do Říma.

Čtěte také

„S Bílou sobotou, ale v některých oblastech i s Velkým pátkem, byla spojená takzvaná obchůzka s Jidášem,“ vysvětluje ředitel Regionálního muzea v Kolíně Vladimír Ryšlink. „Jeden z chlapců byl převlečený za Jidáše. Měl na sobě dlouhý černý hábit a ostatní chlapci ho vedli na provaze.“ Skupinka koledníků obešla celou vesnici a všude něco dostali: vajíčka, mouku, mazance i drobné peníze.

V sobotu odpoledne už byla vesnice jako z cukru. Všude čisto a naklizeno. Všichni si chystali sváteční šaty na večerní slavnost Vzkříšení Páně.

„Většinou se ještě dodržoval půst, takže se nic moc nejedlo,“ vysvětluje Miroslava Jouzová z kouřimského skanzenu. „Pokud byl hospodář hodně hladový, tak dostal polévku.“ Hospodyně také upekla nádivku, která obsahovala devatero bylin. Sváteční večeře následovala až po návštěvě kostela.

Spustit audio