Na hradě Točníku uvidíte mohutnou truhlu, která ukrývala část českého pokladu

10. červen 2014
Česko – země neznámá

Při pohledu na mohutný hrad Točník, který stojí na Berounsku ve středních Čechách, si dnes můžeme klást otázku, jak je možné, že tento nejmladší středověký hrad dokázali postavit za necelé čtyři roky. Vyrostl na vrchu kopce Točníku na místě původního sídliště z doby halštatské.

Václav IV. se pro své nové sídlo v blízkosti Berouna rozhodl poté, co vyhořel jeho oblíbený hrad Žebrák, ležící o pouhých sto metrů níže. Stavba Točníku byla dokončena v roce 1398, přesto má zajímavé stavební prvky. Jako jeden z prvních hradů nemá obrannou věž, ale důmyslný systém parkánů i rozdělení na dva paláce – královský a purkrabský.

Kdysi sem za Václavem IV. jezdily významné návštěvy, a protože Václav IV. někdy potřeboval hodně času, než je přijal, postavil jim samostatný palác. Z původní audienční místnosti se v 17. století stala kaple, kde dodnes najdeme jediný dochovaný kus nábytku. Truhlu, do které Václav IV. uschoval čtvrtinu českého pokladu. A aby truhlu nikdo neukradl, byla do hradu přímo vestavěná. A tak jí tu najdete dodnes.

Hradozámecké léto na Točníku (15)

Pokud si prohlédnete staré dlaždice, které jsou na podlaze hned vedle truhly, zjistíte, že je v jedné z nich otisk psí tlapy, což bylo dříve jakési logo výrobce. Ostatně čtyřnozí hlídači jsou na Točníku i dnes.

Pod hradem žijí totiž ve svém výběhu dva medvědi - Agáta a Martin. Po svém narození žila obě medvíďata v hájovně pana Chaloupky. Dnes našla svůj nový domov v nově rekonstruovaném medvědíně.

Hradozámecké léto na Točníku (1)

Výlet na Točník je vhodný nejen pro milovníky historie, medvědů, ale také turistiky. Cesta k hradu vede krásnou přírodou a je skutečně „točitá“ – při výstupu obejdete kopec několikrát kolem dokola. A po výstupu vás čeká nejen tajemný hrad, ale také krásný výhled do okolí, třeba na protilehlý vrch Velíz.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.