Na pergolu použijme raději olejovou lazuru, na krovy v domě zase impregnační nátěry

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Údržba dřevěných konstrukcí vyžaduje pravidelné natírání

Nátěry dřevěných tesařských konstrukcí nám nejen zlepšují jejich vizuální podobu, ale rovněž prodlužují jejich životnost. Kdy, jak a čím se do nátěrů pustit jsme se zeptali tesařského mistra Jaroslava Mádra.

Nejlepším nátěrem k ochraně dřeva, zejména v exteriéru jsou podle jeho zkušeností lazurové nátěry. K nim patří jak obyčejný luxol, tak i dražší lazury renomovaných značek. Přestože už dnes existují lazury na vodní bázi, zkušenosti zejména z nátěrů v exteriérech mluví spíše pro lazury na bázi olejové. Jsou trvanlivější a při opakované aplikaci na suché dřevo se dobře zapíjejí a vytváří pak ochrannou vrstvu.

S nátěrem nové konstrukce není potřeba nijak otálet. Naopak, čím dříve, tím lépe. Ochráníme tak dřevo před napadením škůdci, plísněmi a houbovými chorobami. Povrch dřeva ošetřený vhodnou lazurou také lépe odolává vodě a ultrafialovému záření slunce.

Také následná údržba je při použití lazurových nátěrů jednodušší. Stačí starý nátěr lehce obrousit smirkovým papírem, omést od prachu či lehce setřít vlhkým hadříkem nečistoty a můžeme natírat znovu. Nátěr by se měl opakovat nejméně dvakrát, při první aplikaci i třikrát. Počet vrstev se může lišit a doporučené množství nátěrů i dobu zasychání najdeme v návodu při koupi barvy.

Lazurou ošetřené konstrukce vydrží několik let. U pergol, které jsou kryté střechou, to může být pět let i více. Nátěry však někdy vyžadují i konstrukce, které jsou ukryté uvnitř domu. Jedná se například o krovy, stropní konstrukce a podobně. Zde místo lazur používáme speciální impregnace dřeva. Ty slouží o zamezení napadení konstrukcí hmyzem, plísněmi a houbami.

A jaké barvy tedy použít. Bohužel pro naši peněženku i zde platí, že za kvalitnější nátěry si připlatíme. Dá se však očekávat, že dřevo spolehlivě ochání i po desítky let.