Na příměstských linkách na Kolínsku budou jezdit nové autobusy

Na příměstských linkách na Kolínsku bude jezdit 20 nových autobusů. Dopravce Okresní autobusová doprava Kolín pořídil dvanáctimetrové autobusy od českého výrobce SOR Libchavy, jezdí na stlačený zemní plyn.

Náklady přesáhly 118 milionů korun, 85 procent zaplatí dotace z Evropské unie, řekl výkonný ředitel OAD Kolín Martin Pípal.

Autobusy jsou určené k obnově vozového parku. "My proti nim vyřadíme 20 starších autobusů, které už dosluhují," řekl Pípal. Nejstarší vyřazované autobusy jsou až 15 let staré.

Nové autobusy na jednu nádrž plynu ujedou 600 až 700 kilometrů, vždy ale záleží na podmínkách a jízdním stylu řidiče. Dotankování prázdné nádrže do plna trvá zhruba 20 až 30 minut. Mezi výhodami tohoto pohonu je podle Pípala ekologie, ale i levnější provoz.

Autobusy jsou nízkopodlažní a klimatizované. Cestující mohou za jízdné platit například i bezkontaktní platební kartou, k dispozici jsou USB porty pro nabíjení telefonů. Autobusy budou cestující potkávat jak na linkách zařazených do Pražské integrované dopravy (PID), tak i na těch neintegrovaných.

V poslední době nejde o první investici společnosti OAD Kolín do nových autobusů. Od 1. února provozuje firma městské autobusy v Kolíně, za tímto účelem pořídila 17 autobusů Mercedes-Benz Conecto a dva midibusy Isuzu NovoCiti Life za více než 100 milionů korun.