Na středočeské silnice vyrazí nové autobusy. Pojedou například na lince z Prahy do Příbrami

28. srpen 2019 14:05

Celkem čtyřicet nových moderních autobusů bude od čtvrtka jezdit na autobusových linkách společnosti Arriva Střední Čechy. Dnes je zástupci dopravce představili novinářům v Dobříši na Příbramsku.

Autobusy se objeví na linkách mezi Prahou a Příbramí (PID 392, 393 a 395). Část z nich je nízkopodlažní, mají klimatizaci, možnost připojení na wi-fi a od příštího roku v nich bude možné hradit jízdné i prostřednictvím mobilní aplikace.

Kvůli dlouhodobě rostoucímu počtu cestujících pořídila Arriva Střední Čechy nové patnáctimetrové autobusy Crossway Low Entry od výrobce IVECO BUS. Kapacita jednoho autobusu je celkem 110 míst a z toho je 58 k sezení.

„Cestující ocení vyšší počet míst k sezení, pohodlné sedačky, nízkopodlažnost a klimatizovaný prostor autobusu,“ říká ředitel společnosti Arriva Střední Čechy, František Soumar, a pokračuje: „K dispozici je také wifi připojení nebo USB nabíječky pro dobíjení drobné elektroniky.“

„Rozšíření nabídky kapacitních autobusů, které jsou kvalitní, spolehlivé a cestujícím poskytují očekávaný komfort v prostředích veřejné dopravy, mě samozřejmě těší. Velmi pozitivní je rozšíření nabídky nízkopodlažních vozidel, které ve Středočeském kraji ocení zejména maminky s kočárky a handicapovaní občané,“ uvedl ředitel IDSK Michal Štěpán.

Na frekventované linky mezi hlavním městem, Dobříší a Příbramí začíná Arriva Střední Čechy postupně nasazovat i nové autobusy Setra. „V tomto typu autobusu si cestující mohou užít jízdu v příjemně klimatizovaném prostoru, a hlavně díky prodlouženému provedení, bude i více míst k sezení, takže ti, kteří dříve stáli, se budou moc posadit,“ dodává Soumar. Kapacita autobusu Setra je sto míst, z toho 62 je k sezení.

Na cestující čeká ve vozech výbava podle Standardů kvality PID, jde například o dvě LCD obrazovky, které informují o trase jízdy, nebo o nejviditelnější prvek interiéru, kterým jsou pohodlná červená a modrá sedadla. Autobusy jsou v červeno-modro-bílém provedení s výrazným označením systému Pražské integrované dopravy.

Arriva Střední Čechy tímto krokem zahajuje velkou obnovu vozového parku. Kromě 15 kusů patnáctimetrových autobusů Crossway nebo 15 vozidel Setra obohatí flotilu také o deset kloubových autobusů značky SOR. Velkou proměnou projde letos i provoz MHD Příbram, Arriva tam nakoupí 14 nových nízkopodlažních autobusů od Mercedesu.

autor: Soňa Jindrová | zdroj: Český rozhlas Region
Spustit audio