Na Šumavě najdete vodopády pojmenované po středověkém světci Wolfgangovi

4. únor 2014
Česko – země neznámá

Vodopády svatého Wolfganga se najdete na Menší Vltavici nedaleko Vyššího Brodu. Ve skutečnosti se jedná o mimořádně vysoké kaskády, odborně se jim říká „nepravý vodopád“.

Za skutečný vodopád lze označit pouze některá ramena a stupně horní kaskády. Při větším množství vody, kdy proudy přepadávají přes mohutné balvany, jsou Wolfgangovy vodopády velice působivé. Po většinu roku si však voda hledá cestu mezi kameny a efekt padající vody se tak vytrácí. Wolfgangovy vodopády jsou nádherné i v zimě, kdy zmrzlá voda vytváří na žulových kamenech nejrůznější útvary.

V nejvyšší části vodopádů je kaskáda, která překonává výšku okolo tří metrů na přibližně osmi metrech délky. Po 20 metrech následuje horní vodopád, který je složený ze dvou stupňů a několika ramen. Horní stupeň dosahuje výšky téměř tří metrů a je zároveň značně strmý.

Levé rameno horního stupně, které je dále od cesty a je také nejvíc schované, má sklon přes 60°. Spodní stupeň následuje po zhruba pěti metrech. Je více než tři metry vysoký a střední rameno dosahuje sklonu až 60°.

Po 70 metrech následuje druhý vodopád. Ten má také dva stupně, ale ty nejsou tak strmé jako u horního vodopádu. Pod spodním vodopádem je dřevěná lávka, která poslouží jako příjemná vyhlídka na vodopád.

Naučná stezka Wolfgangovy vodopády

Příběh svatého biskupa Wolfganga z Řezna

Patronem zdejších vodopádů je svatý biskup Wolfgang z Řezna. Je to jeden z nejoblíbenějších německých světců. Narodil se váženým, ale chudým rodičům kolem roku 924 ve Pfullingenu (Bádensko-Württembersko). Vstoupil k benediktinům, přijal řádové sliby a nakonec i kněžské svěcení. V následujících letech procházel Wolfgang jako mnich a misionář Noricum, část dnešního Rakouska, a hlásal slovo Boží. V roce 972 jej císař Ota II. jmenoval biskupem v Řezně.

Během 22 let, které strávil v úřadu, zreorganizoval Wolfgang svoji diecézi. Reformoval kláštery a založil mnoho nových. Přísně sledoval mnišskou i kněžskou kázeň a dbal na vzdělání duchovních. Postavil také mnoho nemocnic a staral se i o chudé. Lidé ho kvůli tomu milovali a již za života ho uctívali jako světce. Jeho zásluhou mohlo také vzniknout v roce 973 v Praze biskupství, neboť uvolnil území doposud spadající pod jeho řezenskou diecézi. Wolfgang zemřel 31. října roku 994 v Puppingu (Horní Rakousko), který se díky jeho památce stal poutním místem.


Zvětšit mapu

autor: Filip Černý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.