Na turnovském nádraží si můžete číst nejen v jízdních řádech, ale i v opravdové knihovně
Severočeské město Turnov bývá často nazýváno srdcem Českého ráje, a to nejen díky své poloze v malebné krajině. Ve druhé polovině 19. století se v Turnově objevila železnice a také postupně přistavovaná nádražní budova. Ta byla nedávno z velké části zrekonstruována a koncem roku 2018 našla v jejích prostorách místo dokonce i pobočka turnovské knihovny Antonína Marka. Nejde přitom o žádnou knihobudku, ale o řádnou knihovnu s tisíci knih.
Chátrající budova na turnovském vlakovém nádraží byla dlouho dobu ostudou jednoho z nejdůležitějších dopravních uzlů v Libereckém kraji. Město postavilo u nádraží autobusový terminál. A protože se chystala rekonstrukce vlakového nádraží, začalo uvažovat o tom, že by se do opravné nádražní budovy mohla přestěhovat pobočka turnovské knihovny. Ta byla do té doby v nevyhovujících prostorách, kam se například senioři obtížně dostávali.
Nová turnovská knihovna tak vznikla na 120 metrech čtverečních v prostorách bývalé nádražní čekárny. A jelikož zůstala dispozice nádraží po rekonstrukci stejná jako na počátku 20. století, vešlo se do vysoké místnosti i vestavěné patro, které je vyhrazené dětem a mládeži.
Knihovna v Turnově má poměrně velký potenciál čtenářů. Jde vlastně o zhruba polovinu patnáctitisícového města a navíc láká knihovna na nádraží i cestující. Někteří z nich se už stali pravidelnými čtenáři a na turnovském nádraží si při svých cestách půjčují knihy. Těch je tu k dispozici kolem 5000 a na požádání jsou tu schopni pro čtenáře zajistit i knihy, které jsou v centrální knihovně. Příliš rozšiřovat fond ale nehodlají, protože knihovna se stává i centrem pro různé besedy. Naučné i zábavné.
Nosným kulturním programem je pořad nazvaný „Spisovatelé na nádraží“. V jeho rámci se uskuteční 28. března beseda se spisovatelkou Ivou Pekárkovou a mezi dalšími pozvanými je spisovatel Jaroslav Rudiš, který pochází z Lomnice nad Popelkou a v Turnově chodil na gymnázium. Nová pobočka měla při otevření i zajímavého kmotra. Byl jím herec, moderátor, „sklepák“ a také milovník vlaků a nádraží Tomáš Hanák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...