Na turnovském nádraží si můžete číst nejen v jízdních řádech, ale i v opravdové knihovně

19. březen 2019
Česko – země neznámá

Severočeské město Turnov bývá často nazýváno srdcem Českého ráje, a to nejen díky své poloze v malebné krajině. Ve druhé polovině 19. století se v Turnově objevila železnice a také postupně přistavovaná nádražní budova. Ta byla nedávno z velké části zrekonstruována a koncem roku 2018 našla v jejích prostorách místo dokonce i pobočka turnovské knihovny Antonína Marka. Nejde přitom o žádnou knihobudku, ale o řádnou knihovnu s tisíci knih.

Chátrající budova na turnovském vlakovém nádraží byla dlouho dobu ostudou jednoho z nejdůležitějších dopravních uzlů v Libereckém kraji. Město postavilo u nádraží autobusový terminál. A protože se chystala rekonstrukce vlakového nádraží, začalo uvažovat o tom, že by se do opravné nádražní budovy mohla přestěhovat pobočka turnovské knihovny. Ta byla do té doby v nevyhovujících prostorách, kam se například senioři obtížně dostávali.

Nová turnovská knihovna tak vznikla na 120 metrech čtverečních v prostorách bývalé nádražní čekárny. A jelikož zůstala dispozice nádraží po rekonstrukci stejná jako na počátku 20. století, vešlo se do vysoké místnosti i vestavěné patro, které je vyhrazené dětem a mládeži.

Knihovna v Turnově má poměrně velký potenciál čtenářů. Jde vlastně o zhruba polovinu patnáctitisícového města a navíc láká knihovna na nádraží i cestující. Někteří z nich se už stali pravidelnými čtenáři a na turnovském nádraží si při svých cestách půjčují knihy. Těch je tu k dispozici kolem 5000 a na požádání jsou tu schopni pro čtenáře zajistit i knihy, které jsou v centrální knihovně. Příliš rozšiřovat fond ale nehodlají, protože knihovna se stává i centrem pro různé besedy. Naučné i zábavné.

Nosným kulturním programem je pořad nazvaný „Spisovatelé na nádraží“. V jeho rámci se uskuteční 28. března beseda se spisovatelkou Ivou Pekárkovou a mezi dalšími pozvanými je spisovatel Jaroslav Rudiš, který pochází z Lomnice nad Popelkou a v Turnově chodil na gymnázium. Nová pobočka měla při otevření i zajímavého kmotra. Byl jím herec, moderátor, „sklepák“ a také milovník vlaků a nádraží Tomáš Hanák.

Spustit audio