Na většině pražského Petřína se sáňkovat může. Vyhláška to zakazuje jen na některých místech, označí je cedule

10. únor 2021

Na většině kopce, odkud v úterý na Petříně strážníci vykázali sáňkaře, městská vyhláška o zákazu sáňkování a podobných aktivit neplatí. Podle mluvčí pražské Městské policie Ireny Seifertové nicméně lidé vjížděli i do míst, kde již se sáňkovat nesmí, a strážníci to řešit museli. Situaci by podle ní měly zpřehlednit cedule. Zásah strážníků v úterý kritizovala řada politiků včetně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), podle kterého město vyhlášku změní.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí řekl, že podle něj lyžování na Petříně není v souladu se zákonem. Toto „nepřesné a možná do určité míry zavádějící“ prohlášení podle Seifertové vyvolalo vlnu mediálních dotazů, které měly povahu oznámení protiprávního jednání a strážníci se jimi ze zákona museli zabývat.

 „Situace byla komplikovanější o to více, že lidé na lyžích, bobech a snowboardech přejížděli z pozemku, kde je tato činnost vyhláškou o zeleni zakázána, na místa, kde je povolena,“ sdělila mluvčí. Podle vyhlášky je v Seminářské zahradě sáňkování zakázáno zejména nad dětským hřištěm, které je vedle mateřské školy Hellichova.

Postup strážníků byl podle Seifertové vstřícný, protože lidi pouze upozorňovali a neudělili žádnou pokutu.

„Situace je velmi emočně vypjatá, nejen pro veřejnost, ale i pro nás strážníky, proto se musíme ohradit proti výrokům, že strážníci někoho šikanují,“ řekla. Dodala, že o obsahu vyhlášky lze vést diskusi, ale v této chvíli je platná v této podobě.

V úterý postup strážníků kritizovala řada pražských politiků. Hřib označil vyhánění dětí ze svahu za nesmysl a řekl, že vyhlášku o ochraně veřejné zeleně, která stanovuje zákaz sáňkování na vybraných místech, bude nutné aktualizovat.

Piktogram označení místa, kde je sáňkování povoleno

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) na facebook napsal, že na Petřín přibude místní označení o tom, kde je sáňkování možné. To ve středu uvedla také Seifertová.

Ve Stromovce, na Petříně, nebo Letenských sadech je pro sáňkování vyhrazeno zvláštní místo ohraničené piktogramy.

Spustit audio