Na vrchu Rubín na Lounsku vyrostla rozhledna. Vzhledem připomíná hradiště starých Slovanů

Vrch Rubín na Lounsku
Vrch Rubín na Lounsku

Je to zvláštní chodit po kopci, po kterém se před desítkami tisíc let proháněli lovci sobů a na kterém si před nějakými sedmi tisíci let své příbytky stavěli první zemědělci. A nejen chodit, ale třeba se i rozhlížet z vyhlídkové věže velmi podobné strážním věžím, které si budovali staří Keltové nebo Slované.   

Na vrchu Rubín mezi obcemi Dolánky a Pšov na Lounsku v Ústeckém kraji vyrostla na podzim roku 2018 rozhledna. Připomíná stavbu staroslovanského hradiště a je postavena z pěti set dubových klád. Věž je vysoká 7,33 metru a do patra vystoupáte po třinácti schodech. A odtud pak uvidíte Doupovské hory, Krušné hory, České středohoří i Pětipeskou pánev.

Místo zvolila obec Podbořany záměrně. Je to totiž významné archeologické naleziště. Město přišla stavba turistické atrakce zhruba na 27 tisíc korun. O oživení 350 metrů vysokého kopce přitom město usilovalo přibližně dvacet let. Snažilo se získat pozemky na vrchu Rubín a v okolí. Teď mu patří okolo 90 procent pozemků.

Kopec se nachází mezi Dolánkami a Pšovem. Nahoru vedou dvě neznačené stezky. Město plánuje vybudování lepších přístupových cest a parkoviště pod vrchem Rubín. Členové spolku Společenstvo pro památky Podbořanska plánují i vybudování malého archeoparku, kde by bylo možné podívat se i na některé místní nálezy, možná by tam bylo i kamenné bludiště a pořádaly by se tam společenské akce. Spolek se stará o udržování pořádku. Horolezci v současné době vyřezávají náletová křoviska. Pro turisty je už teď k dispozici zastřešené odpočívadlo a ohniště s lavičkami.