Nádraží nejvyššího pana železničáře

22. srpen 2019

Říkal si generál nižborský a skutečně generálem byl. A byl i z Nižboru. Narodil se ve strážním domku č. 10 nižborského nádraží v lednu roku 1883.

Otec Antonína Bohumila Hasala byl železničním zřízencem. Antonín nastoupil službu v rakousko-uherské armádě. Začátek války ho ale zastihnul v Rusku, kde vstoupil do české družiny, později československých legií.

Za první republiky to dotáhnul až na hodnost generála. Za druhé světové války utekl pod smyšleným jménem Antonín Nižborský do Francie a Anglie. V první a druhé Fierlingerově vládě zastával funkci ministra dopravy.

Nižbor, nádraží "nejvyššího pana železničáře"

Po komunistickém převratu utekl ještě v roce 1948 do USA a působil tam jako poradce tamější vlády. Na rodný Nižbor ale prý nikdy nezapomněl. Zemřel v dubnu 1960 jako nejvýznamnější osobnost, narozená na středočeských nádražích.

 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.