Nádraží v Poděbradech - architektonický skvost na kolonádě

Nádraží v Poděbradech ve tvaru lokomotivy
Nádraží v Poděbradech ve tvaru lokomotivy

Nádraží v Poděbradech je jedno ze dvou lázeňských nádraží ve středních Čechách. Výjimečné je jednak svým umístěním, a dále architektonickým provedením.

Když vystoupíte na nádraží v Poděbradech, upoutá vás velmi zajímavá výzdoba uvnitř nádražní budovy. Nádražní budova ve funkcionalistickém stylu z konce 20. let minulého století ukrývá uprostřed čekárny sochu Elektrifikace od sochaře Jana Kodeta.

Cestující, kteří uvnitř haly zvednou hlavu, mohou obdivovat lázeňské výjevy ve vitrážím prvního patra, ale i vyobrazení nejslavnějšího rodáka, Jiřího z Poděbrad. Stačí udělat pár kroků navíc a octnete se uprostřed lázní.

Přímo u nádražní budovy totiž začíná kolonáda s léčivými prameny, která vede do centra města. Není proto divu, že si poděbradské nádraží už mnohokrát vybrali filmaři, například ve filmu Hrdinný kapitán Korkorán odjíždí Vlasta Burian do lázní právě od nádraží po kolonádě.

Na jednu architektonickou zvláštnost, která není patrná na první pohled, upozorňuje náměstek pro správu osobních nádraží středočeské oblasti SŽDC Lukáš Fořt. „Architektonický záměr je v tom, že nádražní svým tvarem připomíná lokomotivu a ukončuje krásně městskou kolonádu.