Náměstí Jiřího z Poděbrad čeká kompletní revitalizace. Mělo by být celé bezbariérové, dodává starosta Prahy 3

Hostem pořadu K věci byl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček zvolený za TOP 09 a STAN. Štěpánka Duchková se ho ptala na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad a také na výsledky kampaně Žižkov není Šiškov.

Městská část už dlouho připravuje projekt revitalizace náměstí Jiřího z Poděbrad, nyní získala stavební povolení a podařilo se jí podepsat s magistrátem memorandum o spolupráci na obnově tohoto náměstí. „My jsme v podstatě magistrátu předali sedm kilo projektové dokumentace a všechna povolení. Teď ta investice bude v režii hlavního města, což je pro Prahu 3 super zpráva,“ doplňuje Jiří Ptáček.

Náměstí Jiřího z Poděbrad, návrh revitalizace náměstí, MCA atelier, a návrh rekonstrukce Vinohradské třídy, KVP IPR

Práce by měly začít v druhé polovině roku 2022, dojde ke kompletní výměně povrchů, instalaci závlahového systému, změní se umístění farmářského tržiště a opravy se dočká také fontána. Novou podobu získá dětské hřiště i vstupy do metra. Celé náměstí se srovná do jedné roviny.

„To náměstí by mělo být celé bezbariérové. Mimochodem ta stavební činnost, která už na náměstí Jiřího z Poděbrad probíhá, to je výstavba výtahu do metra. To znamená, že Praha 3 získá první bezbariérovou stanici metra,“ dodává starosta.

Čtěte také

Žižkov není Šiškov ani popelníček

Dlouhodobá kampaň Prahy 3 se snaží upozorňovat na nežádoucí znečištění, velkým problémem jsou psí exkrementy a moč. „Kolegové, kteří mají na starosti třeba veřejné osvětlení nebo údržbu zábradlí, běžně pracují s pojmem, že ta lampa byla učůraná. Ta moč skutečně funguje takovým způsobem, že rychlost reznutí je výrazně rychlejší.“

Praha 3 také na svém území instalovala popelníky na cigaretové nedopalky, které vypadají jako velká cigareta. Inspirací jim byl design popelníků ve Vídni. Snahu o motivaci občanů k udržování svého okolí doplňuje i zvýšená četnost úklidu ze strany městské části.

Co občany Prahy 3 nejvíce trápí? A s čím se na starostu nejčastěji obracejí? Poslechněte si v rozhovoru Štěpánky Duchkové.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.