Naslouchal jsem Bohu, tvrdí Polák, který vyhrožoval bombou v letadle

03772512.jpeg

Polský cestující, který vyhrožoval v pátek večer bombou v letadle, je podezřelý z šíření poplašné zprávy a ohrožení letadla. Obhajoval se nasloucháním Bohu. Nyní se nachází v policejní cele. Ostatní cestující v sobotu ráno odcestovali do Varšavy.

„Jedná se o osmašedesátiletého muže polské státní příslušnosti, který své jednání obhajoval nasloucháním Boha. V tuto chvíli je muž umístěn v policejní cele s tím, že policie kvalifikovala jeho jednání jako trestný čin šíření poplašné zprávy a ohrožení vzdušného dopravního prostředku a takto jej předá i s návrhem na potrestání státnímu zástupci,“ řekla Českému rozhlasu mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Policie podle Rendlové vyloučila teroristický motiv. Pyrotechnici totižv letadle žádnou bombu nenašli. Polák je nyní umístěn v policejní cele a zatím nebyl obviněn. Policie předala kvalifikaci činu i návrh na potrestání státnímu zástupci, který má rozhodnout o dalším postupu.

Náhradní spoj polských aerolinií Enter Air odletěl z Prahy do Varšavy v sobotu ráno se zbytkem cestujících z letadla, které muselo v pátek večer nouzově přistát na pražském letišti kvůli bombové hrozbě.

Čtěte také

„Náhradní spoj odletěl dnes v 07:25," potvrdila Českému rozhlasu mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková. Podle Rendlové odcestovalo všech 159 pasažérů.

Letadlo Boeing 737-800, v němž se incident odehrál, zatím zůstalo v Ruzyni. Kvůli bezpečnostním pravidlům totiž původní posádku, která nyní musí odpočívat, vystřídala nová, která přiletěla a odletěla náhradním letadlem.

Po návratu do Varšavy si cestující podle polského zpravodajského webu gazeta.pl stěžovali na špatný přístup charterového přepravce, který jim prý nezařídil nocleh ani občerstvení a málo či zmateně s nimi komunikoval. Až později dorazil zástupce polského konzulátu, který jim zajistil občerstvení a deky.

Letoun, který letěl ze španělského letoviska Las Palmas na Kanárských ostrovech do Varšavy, přistál v pátek večer na starém ruzyňském letišti. Pilot ohlásil, že má na palubě muže, který vyhrožuje bombou. Ministr vnitra Milan Chovanec po zadržení muže řekl, že zřejmě nešlo o terorismus. Neměl informace, že by byl někdo zraněn. Zadržený Polák podle něj nejevil známky opilosti.

Cestující se při výstupu z letadla museli podrobit důkladné prohlídce. Policisté je vyváděli po dvou a evakuace letadla trvala tři hodiny, popsali nouzové přistání v Praze pro polský web.

Společnost Enter Air v sobotu na svém facebookovém profilu vyjádřila lítost nad incidentem, který se podle ní naštěstí podařilo vyřešit rychle a správně, ocenila chování posádky. Cestující jsou podle ní navzdory nepohodlí a zpoždění v pořádku. Pro soukromého přepravce bylo bombová výhrůžka už druhou nepříjemnou situací toho dne. V pátek dopoledne se letoun letící z Varšavy do kyperské Larnaky musel vrátit, protože mu do motoru vlétl pták.