Nejkrásnější pohled na přehradu Březová je z Jungmannovy vyhlídky v Karlových Varech

9. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohled na přehradu Březová

Snad žádné jiné město u nás se nepyšní tolika altány jako Karlovy Vary na západě Čech. V tamních lázeňských lesích jich jsou desítky. Jeden z těch novějších se nachází nad přehradou na řece Teplé. Má zajímavý atypický tvar, jmenuje se Jungmannova vyhlídka a stojí v nadmořské výšce 500 metrů.

Karlovarské lázeňské lesy jsou protkány stovkami kilometrů turistických cest. A při procházkách po nich narazíte i na celou řadu zajímavých staveb. Mezi ty nejoblíbenější patří různé vyhlídkové a odpočinkové altány.

Vydáte-li se na vycházku po zdejších cestách, určitě nezapomeňte navštívit Jungmannovu vyhlídku. Nachází se přibližně deset minut svižné chůze od areálu Svatý Linhart. K vyhlídce vede cesta, které se od konce druhé světové války říká Jungmannova. Po slavném návštěvníkovi Karlových Varů, spisovateli a vlastenci byl pojmenován i altán, který zde byl postaven v roce 2013.

Z neobvyklé vyhlídkové stavby se vám naskytne jedinečný pohled na nedalekou přehradu Březová. Při stavbě altánu byly použity přírodě blízké materiály a tvary. Sedlovou střechu podpírají jen hrubě opracované dřevěné sloupy a jako materiál pro podezdívku zvolil architekt kámen.

U altánu jsou umístěny informační tabule. Jedna z nich popisuje život a dílo Josefa Jungmanna. Ta druhá připomíná historii zvonů a zvonic. Na malé skalce, jen několik málo metrů od vyhlídky, totiž jeden zvon najdete. Zvonička na „Jungmance“ tu byla postavena v roce 2015 pro radost a štěstí všech kolemjdoucích. Až tudy budete procházet, nezapomeňte si na ni také zazvonit.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.