Nejširší studnu v České republice mají v Mělníku

4. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nejširší studna v ČR, šířka studny u hladiny je 4,543 metru

Před 12 lety město Mělník iniciovalo zpřístupnění historické studny ze 14. století nacházející se pod náměstím Míru. Při průzkumných pracích prováděných Montánní společností byl v nejširším zjištěném místě naměřen průměr studny 4,54 metru. Studna je v současnosti zakryta dlažbou a je přístupná středověkou podzemní chodbou. Měření bylo provedeno při potápěčském průzkumu studny dne 28. února 2008. Od té doby je mělnická studna českou rekordmankou, nejširší u nás.

Podzemní systém, budovaný postupně ve 13. a 14. století v pískovci a opuce mělnického kopce, se nachází pod celým historickým jádrem města. Podzemí se využívalo i jako běžné sklepy, skladiště potravin a zboží. V případě požáru nebo válečného nebezpečí sloužily tyto prostory jako úkryt pro obyvatelstvo, měšťané zde rovněž ukrývali své cennosti.

V nejistých dobách mohli mít měšťané v podzemí vybudovaný nouzový úkryt včetně zásob trvanlivých potravin na několik dní, a v případě potřeby podzemí poskytovalo únikovou cestu ústící za hradbami, mimo městský areál. Velkou výhodou byl také přímý přístup ke zdroji pitné vody, k unikátní středověké studni pod náměstím. Ta dlouho byla jediným zdrojem vody ve městě a svými rozměry, především rekordní šířkou 4,54 m, dodnes fascinuje.

Prohlídky s průvodcem se konají denně a začínají v prostoru Turistického informačního centra v ulici Legionářů. Nás podzemím provedla a výklad mnoha zajímavostmi okořenila průvodkyně, paní Ivana Žižková.

autor: Jolana Nováková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...