Nepodceňujte tetanus. Ochranou proti infekčnímu onemocnění je stále jen očkování

4. duben 2018

Záznamy o očkování proti tetanu byly svého času dokonce povinně zaznamenány v občanském průkazu. Teď už to není povinností. Přesto není radno tetanus podceňovat. V poslední době zažívá nebývalou renesanci. Nemoc přitom není možné účinně léčit, jedinou účinnou léčbou je prevence v podobě očkování.

Pokud se kvůli nedostatečným obranným látkám tetanus rozvine a udeří v plné síle, je ve většině případů smrtelný nebo má trvalé vážné následky. Rozhodně tedy nebezpečí infekce nepodceňujte. Ačkoliv nakažení nejčastěji předchází úraz nebo znečištěná rána, infekci můžete získat i pouhým říznutím. Na nákazu nemusí upozornit ani hnisající rána. Tetanus může být kdekoliv a každý úraz, který může být zdrojem infekce, je nutné ošetřit i proti tetanu.

Jak se nemoc projevuje?

Příznakům nejčastěji předchází úraz s otevřenou ránou. Příznaky se projeví po latentní době 10 až 15 dní formou bolestí hlavy a tuhnutím šíje, křečemi, vysokými teplotami. Bohužel v současnosti nemoc není možné účinně léčit. Jediná účinná léčba je prevence. Tedy očkování.

Jaké je očkovací schéma?

Doba přeočkování se prodloužila z 10 na 15 let, ale doktor Grenar doporučuje ponechat dobu pravidelného přeočkování na 10 let. Budete mít větší jistotu, že v případě nákazy budou obranné látky stále v plné síle.

MUDr. Petr Grenar

Každý lékař má evidenci svých pacientů, kdy byli naposledy očkováni. Na každé zdravotní kartě je výrazně napsáno, kdy bylo očkování provedeno a kdy se musí aktualizovat.

A na závěr jedna rada. Zaveďte si svůj osobní očkovací průkaz, který budete mít doma na bezpečném místě a kde budete mít uvedené veškeré informace o termínech všech očkování. Tedy nejen proti tetanu, ale i proti dalším nemocem.

Přečtěte si medailonek praktického lékaře Petra Grenara z Uhlířských Janovic!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...