Nevšední koledy u nás a ve světě a jejich sběratel Pavel Svoboda

Vánoční čas končí první neděli po svátku Tří králů, a do té doby se stále zpívají koledy. Slovo „koleda“ je všeslovansky rozšířeno, praslovanština jej přejala z latinského calendae (což je první den v měsíci) a pohanští Slované slovem koleda označovali slavnosti spojené se zimním slunovratem.

U nás se koledy zpívají především o Vánocích, ale vůbec to není zvykem všude a koleda nemusí být jen romantická vánoční píseň s náboženskou tematikou. Koledy mohou být i veselé, laškovné, skočné a se zcela světskými texty.

Jednu z největších sbírek koled na světě vlastní právník a sběratel Pavel Svoboda, muž, který byl ministrem, předsedou legislativní rady vlády a až do roku 2019 také významným europoslancem. Jeho kolekce koled z celé planety čítá přes tisíc položek včetně kuriozit, jako jsou např. koledy hurónských Indiánů.

Pavel Svoboda už dvě sbírky koled vydal knižně. A protože toho o koledách spoustu ví, vypravila se za ním na tříkrálovou návštěvu Markéta Ševčíková. Pouštěli si ty nejzajímavější v podání Nových pěvců madrigalů a komorní hudby za řízení Miroslava Venhody a také v podání Musici Bohemici pod vedením Jaroslava Krčka. Poslechněte si v pořadu Folklorní notování.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová