Noční oblohu znovu rozzáří Geminidy, nejpůsobivější meteorický roj vůbec

Noční nebe ze středy na čtvrtek rozjasní meteorický roj Geminidy. Pouhým okem bude vidět na sto meteorů za hodinu, což je skoro dvojnásobně více než v případě známějších Perseid. Roj Geminidy by měl být nejintenzivnější kolem sedmé hodiny ranní.

„To už se bude rozednívat – a zároveň podmínky u nás ve střední Evropě už se budou zhoršovat. Nejvíc by měly jít vidět někdy kolem třetí hodiny ranní. Neznamená to, že o dvě, tři hodiny dříve jich bude nějak výrazně méně,“ říká Radiožurnálu vědecký pracovník Astronomického ústavu Akademie věd Jiří Borovička.

K pozorování by si lidé měli vybrat nejlépe místo bez umělého osvětlení. V zemské atmosféře pak bude k vidění jeden z nejpůsobivějších rojů vůbec. „Geminidy jsou nejvýznamnějším příkladem roje, kde mateřské těleso není kometa, ale planetka. Dodnes není úplně jasné, jak tento roj vůbec vznikl,“ dodává Borovička.

Roj také obsahuje velké množství meteorů, které jsou známé pod označením bolidy. „Bolid je jasnější než planeta Venuše, kterou známe jako večernici nebo jitřenku. Jsou samozřejmě velmi dobře pozorovatelné a velmi zajímavé,“ vysvětlil Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV.