Nová rozhledna Milíř vyrostla v královéhradeckých lesích, ta původní byla z roku 1940

31. leden 2014
Česko – země neznámá

Rozhledna Milíř se už tři měsíce tyčí nad obcí Vysoká nad Labem. Stojí na nejvyšším bodě kopce Milíř, jehož nadmořská výška je 284,5 metrů.

Jedná se o unikátní trojbokou stavbu ze dřeva, oceli a litého betonu, jedinou svého druhu v celé České republice.

Investorem stavby a partnerem projektu Sdružení pro obnovu rozhledny na Milíři je obec Vysoká nad Labem. Celkové náklady na stavbu činily 5 milionů korun.

Celková výška rozhledny je 31 metrů, šestiboká vyhlídková plošina je ve výšce 27 metrů. V základech stavby je 300 tun betonu a 7 tun oceli, vše slouží jako protizávaží.

Rozhledna Milíř u Vysoké nad Labem

Na vrchol vede celkem 160 schodů, ale můžete si i dvakrát odpočinout

„Domeček“ v patě rozhledny je z litého betonu, váží 100 tun a zpevňuje celou konstrukci stavby.

V „domečku“ je 16 betonových schodů. Ocelové schodiště má 144 schodů a je složeno ze tří osmimetrových dílů. Při výstupu se návštěvníci mohou zastavit na dvou odpočívadlech ve výšce 12 a 18 metrů.

Pohled návštěvníka, který vystoupá až nahoru, upoutá zejména Kunětická hora, dále pak opatovická elektrárna a sousední Pardubice. Obyvatelé Vysoké nad Labem mají svou obec přímo pod drobnohledem.


Zvětšit mapu

autor: jsl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.