Nymburk, největší nádraží v kraji, desítky kolejí a stovky nákladních vagonů

15. listopad 2018

Největší nádraží v našem kraji je v Nymburce. A je to dáno především nákladní dopravou. Nádraží leží na trati z Kolína do Děčína, na odbočkách na Křinec, na Mladou Boleslav a na Český Brod. U nádražní budovy jsem napočítal 24 kolejí, dalších víc než 30 kolejí má jeho oddělená nákladní část. Ve skutečnosti se koleje dají spočítat jen při pohledu do satelitní mapy. Ze země to jednoduše není možné. Přes nákladní vlaky není vidět.

Nedaleko nádraží jsou i rozsáhlé železniční dílny, jedny z nejstarších u nás. Jejich stavba se plánovala už od roku 1867, v letech 1872 až 1874 první dílny vznikly a přistavovaly se nové a nové až do 80. let 20. století.

Takzvaná severozápadní dráha je už dnes na hranici své kapacity. Dá se proto čekat, že nádraží a nejen nádraží poroste dál. Správa železniční dopravní cesty totiž uvažuje o tom, že trati z Nymburka do Velkého Oseka přistaví koleje. Namísto dvou kolejí by mezi těmito městy vedly koleje čtyři.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová