O blahodárných účincích třeboňské rašeliny se přesvědčili lidé po celém světě

13. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bertiny lázně, Třeboň

Na břehu jihočeské Zlaté stoky, propojující rybníky Rožmberk a Svět, leží malebné historické městečko Třeboň. A i když jako každé správné sídlo u nás mělo v minulosti své lázně i lazebníka, nejspíš by nikoho z jeho dávných obyvatel nenapadlo, že se Třeboň jednou stane vyhlášeným lázeňským městem.

Třeboňské lázně vděčí za svůj vznik místnímu učiteli Václavu Huckovi. Ten přišel vyučovat v polovině 19. století na třeboňskou chlapeckou školu a zároveň se hned zapojil do dění ve městě. Záhy se stal respektovanou osobností, bez které se neobešla většina tehdejších kulturních akcí.

V roce 1875 podnikl se svojí rodinou okružní cestu po západočeských lázních a byl jimi uchvácen. Líbila se mu čistota ulic, kolonády, fascinoval ho i ekonomický profit, který lázeňství přinášelo. Zároveň činorodému kantorovi došlo, že i Třeboň by mohla vsadit na stejnou kartu. Bohaté zdroje léčivé rašeliny v okolních lesích, kulturní zázemí města, včetně vlastního divadla a dostupnost železnicí, to vše podle Václava Hucka předurčovalo Třeboň k tomu, aby i ona se stala lázeňským městem. Když si ještě nechal udělat rozbor místní rašeliny, který ukázal, že má v sobě víc léčivých látek, než ta, která se tehdy používala v Mariánských Lázních, bylo rozhodnuto.

Bertiny lázně Třeboň

A tak ani ne deset let po návratu z výletu otevřel Václav Hucek první třeboňské lázně. V nově vystavěném lázeňském domě bylo zpočátku jen třináct pokojů pro devatenáct hostů. Nejprve lázně navštěvovali pouze místní muži, časem se přidaly ženy a nakonec se objevila i přespolní klientela a po pár letech i ta zahraniční. Z lázeňských knih vyčteme, že mezi pacienty byli lidé z bavorského Pasova, Mnichova, ze srbského Noviho Sadu, Londýna i vzdáleného Chicaga a Filadelfie.

Na konci svého života převedl Václav Hucek prosperující lázně na svou neteř. Té se ale podnikatelsky nedařilo, a tak na sklonku 30. let minulého století upadající lázně odkoupilo město Třeboň. Městská správa během dvou let budovu zrekonstruovala, navýšila její kapacitu a nastartovala novou etapu třeboňského lázeňství.

V současnosti najdete lázně nejen na místě, kde stávala původní budova, ale od 70. let minulého století slouží lázeňské péči rovněž areál Aurora, vybudovaný na břehu rybníka Svět. Díky rašelině se v Třeboni léčí bolestivé stavy páteře a kloubů, poúrazové a pooperační stavy, například po kloubních náhradách, artrózy, revmatická onemocnění, Bechtěrevova nemoc, dna a hyperurikemický syndrom či bolestivé stavy měkkých tkání.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Partneři

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...