O fotovoltaické panely je velký zájem. Vyrábět elektřinu budou i pro základní školu v Kamýku nad Vltavou

14. červenec 2022 14:30

Města a obce hledají způsob, jak ušetřit za energie. Velká část zvažuje nákup solárních panelů. Jen ve středních Čechách se o ně podle Sdružení místních samospráv zajímá asi čtvrtina radnic. Fotovoltaické panely budou nově vyrábět elektřinu například i pro základní školu v Kamýku nad Vltavou.

Střecha základní školy v Kamýku nad Vltavou je velká asi jako dva tenisové kurty. Na ní už je umístěno takzvané závaží a hliníkové konstrukce pro ukotvení solárních panelů.

"Tady jich bude 52 kusů o výkonu 460 wattů," uvádí Lukáš Monsman z firmy, která panely instaluje.

Podle starosty Kamýku Petra Halady ze Starostů a nezávislých vyjdou solární panely asi na 2 miliony korun a ušetří škole náklady na energie. "Úspora by měla být kolem 45 %. Na vedlejší budově mateřské školky už fotovoltaiku mají a je schopna zásobovat prakticky celý provoz mateřské školy. Můžu si ji ovládat z mobilu, takže krásně vidím, kolik vyrábíme," uvádí starosta.

Fotovoltaika už funguje také na střeše radnice v Říčanech. V létě pokryje až 80 % spotřeby energie. Další solární panely tam plánují umístit na domov pro seniory. Kromě Říčan je používají i v Šestajovicích nebo v Úvalech.

Podle Sdružení místních samospráv se o vlastní zdroje zajímá čtvrtina radnic ve středních Čechách. Solární panely si plánují pořídit třeba v Mladé Boleslavi nebo v Mělníku.

autoři: Radek Duchoň , JMys
Spustit audio