O románský kostel sv. Jakuba v Jakubu na Kutnohorsku je zájem po celý rok

30. duben 2022 18:49
Kostel sv. Jakuba v Jakubu u Kutné Hory

Jedna z nejvzácnějších románských památek u nás, kostel sv. Jakuba v Jakubu na Kutnohorsku, se včera otevřel veřejnosti. Byl postaven v polovině 12. století a rozsahem dochování původních románských konstrukcí a výtvarně bohatým exteriérem se řadí mezi nejvýznamnější románské sakrální stavby na území Čech.

Na jižním portálu kostela je například možné si prohlédnout největší dochovaný soubor plastik z románského období na našem území. V životní velikosti tu je vyobrazeno několik českých světců. Zajímavá je i vnitřní tribuna v hlavní lodi nebo nově zpřístupněná výstava, která dokumentuje významnou historii této památky.

Kostel se nachází uprostřed návsi obce Jakub v katastru Církvic na Kutnohorsku. „I když je kostel trochu stranou, návštěvníci si ho chtějí prohlédnout i mimo hlavní turistickou sezonu, “ říká vedoucí provozu Římskokatolické farnosti v Sedlci Dagmar Sobotková.

Ve věži kostela jsou dva zvony – sv. Josef a sv. Jakub a je odtud nádherný výhled – nejen na Kutnou Horu a Čáslav, ale dokonce až na Železné hory. Na chvíli, kdy se zvony v sobotu v poledne rozezněly, čekalo u kostela i několik místních lidí. „Bydlím tu celý život, ale zvony jsem dlouho neslyšela – až loni poprvé a teď, je to taková moje nostalgie,“ svěřila se jedna z přihlížejících.

Spustit audio