O svatbě Karla Čapka se příbuzní dozvěděli z novin. Vztah bratří Čapků k ženám a lásce přibližuje nová výstava

2. červen 2020

Loupežníkova lásky hra osudná – tak se jmenuje nová výstava v Památníku Karla Čapka na Strži ve Staré Huti u Dobříše. Začíná 2. června a potrvá až do 12. září 2020. Autoři výstavy nechají nahlédnout do soukromí bratří Čapků a přiblíží i dvě důležitá čapkovská výročí.

Letos uplyne už 110 let od premiéry jednoaktovky Lásky hra osudná. Právě tato hra byla první společnou prací Karla a Josefa na poli dramatu. Kulatiny slaví také hra Loupežník, kterou Karel Čapek před 100 lety dobyl Národní divadlo.

Na výstavě, jejíž autorkou je Tereza Petřek Todorová, návštěvníci uvidí scénické návrhy Josefa Čapka, dobové plakáty i předměty ze slavných nastudování Loupežníka. „Jeden z kostýmů nám připomene paní Hanu Maciuchovou, která se v Loupežníkovi objevila,“ rozhlíží se po výstavě ředitel Památníku Karla Čapka Zdeněk Vacek.

Nechybí ani úryvky z milostné korespondence či zmínky o prvních láskách. Bratři Čapkové se oženili až po dlouholetých známostech. Rodina Karla Čapka ze vztahu s mladou herečkou Olgou nebyla nadšená, Karel proto své styky tajil a hovory o ní odmítal. „Až po smrti jeho matky a po té, co se mu podařilo nějakým způsobem trochu usmířit sestru Helenu i bratra Josefa, tak se odhodlal ke svatbě,“ popisuje složité vztahy v rodině Zdeněk Vacek. „ I tak se oba jeho sourozenci o svatbě dozvěděli až dodatečně z novin.“

Ve stálé expozici jsou k vidění originální osobní předměty a divadelní šminky Olgy Scheinpflugové. Návštěvníci uvidí také ukázky z filmu Loupežník režiséra Josefa Kodíčka z roku 1931.

Výstava Loupežníkova lásky hra osudná je první ze série plánovaných akcí. Už na začátku července chce ředitel památníku otevřít dosud nepřístupnou autentickou garáž. Připravuje zde novou expozici Automobilisté Karel a Olga, věnovanou jejich první společné dovolené uskutečněné vozem Škoda Popular.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka