O Uherském Hradišti, víně a zpěvu
Uherské Hradiště je srdcem Slovácka a navic je to místo, hluboce prostoupené historií. Právě tady ležel bájný Veligrad, právě tady už od 9. století žili Slované, právě sem kníže Rostislav pozval byzantské učence Cyrila a Metoděje.
Krajina kolem řeky Moravy byla vždy bohatá na dobrou úrodu, dobré lidi, dobré písně a dobré víno. A když se všechny tyto atributy o mnoho století později spojily, vznikly Slovácké slavnosti vína a otevřených památek.
Účastní se jich desítky měst a obcí, které leží na Slovácku a prezentují své kroje, tance a písně i regionální pochutiny. A je to zážitek pro oči, uši i chuťové buňky. Slavnosti se konají vždy o druhém zářijovém víkendu. Jaká tam panovala atmosféra, si poslechněte v pořadu Folklorní notování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?