Objevilo se vám padlí na okrasných rostlinách? Příští rok nezapomeňte na prevenci!

25. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Padlí na floxech

Padlí (Erysiphales) je řád vřeckovýtrusných hub. Zahrnuje jedinou čeleď, do níž je řazeno množství hospodářsky významných parazitických hub. Jako padlí označujeme nejen tyto houby, ale i onemocnění, které způsobují. Padlí na okrasných rostlinách se objevuje při výrazných rozdílech mezi denními a nočními teplotami. Trpí na něj měsíček lékařský, floxy a další okrasné rostliny. Důležitá je prevence. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

„Padlí je ektoparazit, pokrývá rostliny zvenku. Dovnitř listů, plodů, moc neproniká. Na Slovensku pro něj mají výstižné pojmenování: múčnatka. Bílý povlak na listech opravdu vypadá, jako byste je posypali hladkou moukou. Postupně se ale povlak mění v hnědý až černý. Vzhledem k tomu, že se tvoří na povrchu, poradí si s ním fungicidy. Tam, kam přípravek dopadne, tam likviduje a chrání. Ideální je v příštím roce okrasné rostliny preventivně ošetřit přibližně týden předtím, než se na nich letos padlí objevilo.

Padlí zpravidla vídáme u trvalek a letniček ve druhé polovině léta, kdy se výrazně liší denní a noční teploty, je vysoká vzdušná vlhkost. Pro porovnání, u jabloní je výskyt padlí nejčastější na jaře, v době, kdy je suché počasí. U jabloní si můžeme dovolit postižené konce větévek odstřihnout, spálit. Okrasné rostliny ošetřujeme. Nebo jdeme cestou výběru odrůd, druhů rostlin, které padlím moc netrpí. Rozhoduje i umístění rostlin, na průvanu je padlí mnohem méně časté než v místě, kde se vzduch nehýbe.

Bílý povlak růží neumožňuje, aby se rozvinula poupata ani listy

Spory hub obecně létají vzduchem. I když postižené okrasné rostliny vytrháte a spálíte, nezabráníte tomu, aby se padlí neobjevilo znovu. Měsíček lékařský můžete seříznout a nechat znovu obrůst, nať dát klidně na kompost. Přikryjte ji třeba posekanou trávou nebo vytrhaným plevelem, aby napadené natě nepřispívaly ke zvýšení tlaku choroby, k většímu počtu poletujících spor. “

Spustit audio

Související