Oblíbeným místem Olomoučanů jsou lesy za Svatým Kopečkem. Nachází se v nich i zajímavé památky

3. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kříž nad Radíkovem

Na dohled od města Olomouce se zvedají první kopce Nízkého Jeseníku. K tradičním cílům výletů patří slavný poutní chrám na Svatém Kopečku, který navštívila Marie Terezie i papež Jan Pavel II. Zaplněná bývají o víkendech i parkoviště u místní zoologické zahrady. Za ní se pak rozkládají lesy, které nabízejí turisticky nenáročné výlety v dosahu městské hromadné a příměstské autobusové dopravy.

Lesy v okolí Svatého Kopečku nabízejí romantické výhledy s horským charakterem a také pozůstatky místní historie. U Dolan jsou to zbytky kartuziánského kláštera dobitého husity a následně vypleněného Olomoučany. A nad vesnicí Radíkov na katastru Lošova poslední a nejvzdálenější pevnůstku předsunutého opevnění pevnosti Olomouce. U ní stojí o sto let mladší telekomunikační věž, ze které se šíří signál Českého rozhlasu Olomouc. Pod věží je chata s restaurací.

Ke Zdiměři, k hájence na místě zaniklé středověké osady, kde je i studánka a jubilejní kámen knížete Jana, odtud vede stará úvozová cesta. Vedle ní u rozcestníku stojí nad Radíkovem boží muka pocházející stejně jako zmíněný vojenský objekt z 19. století. V lesích a v jejich okolí se pak nachází řada drobných nejen sakrálních památek různého stáří.

Lesy nad Svatým Kopečkem

Název lošovské ulice Zlaté doly připomíná dávnou těžbu drahých kovů, jinde vyvěrá pramen s názvem Hlubočské zlato, což prý ovšem způsobila barva zdejší vody. Další pramen se jmenuje Na Panském. Na křižovatce cest stojí mohyla s pamětní deskou připomínající zakoupení lesů městem Olomoucí v roce 1936. Na holém kopci nad Lošovem narazíte na malou malebnou hvězdárnu z padesátých let 20. století. Na okraji lesa u polí, mezi Svatým Kopečkem a Véskou, stojí altánek s pěknou vyhlídkou k vesnici Pohořany. Poblíž je pod stříškou schovaná studánka Jiřího Wolkera, pojmenovaná po básníkovi, který trávil na Kopečku prázdniny u prarodičů.

Na pěšinách a stráních můžeme potkávat jezdce na koních. Když v zimě napadne dostatek sněhu, jsou zdejší cesty plné běžkařů. Do Pohořan i v těchto letech jezdí z pár kilometrů vzdálené Hané rodiče s dětmi a sáňkami za zimními radovánkami alespoň na zasněžené svahy vrchu Jedová. V Hrubé Vodě a v Hlubočkách ležících v údolí říčky Bystřice, kam se dostanete z Olomouce i vlakem, se lyžuje ve ski-areálech s uměle zasněžovanými sjezdovkami.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio