OBRAZEM: Zemědělci protestovali proti změnám v dotacích. U Jesenice spálili balík slámy

21. leden 2022 10:00

Zemědělci, především z velkých firem, ve čtvrtek po celém Česku protestovali proti změnám v systému dotací. Svou nespokojenost dali najevo protestními jízdami zemědělské techniky. Poblíž Jesenice u Prahy spálili balík slámy, na který umístili vajíčka, jablka a pohřební věnce.

Kolem místa happeningu u Jesenice projelo 30 troubících traktorů. Akce se účastnilo zhruba 50 lidí, velkou část tvořili novináři. Zástupci zemědělských organizací na akci vyjádřili nesouhlas s připravovanými změnami a vyzvali vládu k jednání. Pálení slámy mělo upozornit na rychlost, s níž vláda nyní může ovlivnit české zemědělství na mnoho let. 

"Symbolizuje riziko, že skončí některé obory důležité pro české zemědělství," uvedl předseda zemědělského svazu Martin Pýcha.

Protestní akce zemědělců nedaleko Jesenice u Prahy

Zemědělcům se především nelíbí, že by nová pravidla měla zvýhodnit malé farmáře. Ředitel svazu chovatelů prasat Jan Stibal varuje, že úpravy v systému dotací můžou vést k vyšším cenám potravin i vymizení živočišné výroby v České republice.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že nikomu neupírá právo demonstrovat, odmítá však ustupovat nátlaku. Na změně dotačních pravidel pro léta 2023 až 2027 se minulý týden shodli zástupci vládní koalice. Ministerstvo zemědělství původně počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ustoupilo, zvýšilo ale podíl peněz určených pro menší zemědělce. Rovněž omezilo maximální výši investičních dotací ze 150 na 30 milionů korun.

autoři: Karolína Burdová , JMys | zdroj: ČTK
Spustit audio