Obyvatelé Trnové nechtějí za závadnou vodu platit

17. červenec 2015

Zastupitelé Trnové u Prahy si na čtvrteční večer pozvali šéfa provozovatelské společnosti Reinwasser, aby s ním projednali zlepšení kvality pitné vody v obci. Vodu kvůli překročení mikrobiologických a biologických ukazatelů nesmí 350 obyvatel obce pít už od 12. června. Jednání ale skončilo ještě dřív, než začalo. Zástupce zmiňované firmy a ani majitelé vodovodního řadu se na jednání nedostavili.

„Schůzka dopadla špatně – protože se jak zástupci vlastníka infrastruktury tak i provozovatel nedostavili,“ potvrzuje starosta Trnové Štefan Moravčík (nezáv.) Jak dodal, oba pánové se z jednání omluvili s tím, že nevidí důvod, o čem by jednali. „ Zmínili, že voda by měla být už v pořádku a že brzy dostaneme od hygieny zprávu,“ uvedl starosta.

Zastupitelé Trnové ale už před pár dny jasně řekli, že se se špatnou vodou nechtějí jen tak smířit. Navíc je jedna z nejdražších, kdy za kubík platí víc jak 160 korun. Podali kvůli nekvalitní vodě v obci trestní oznámení na neznámého pachatele na Okresní státní zastupitelství Praha-západ. Před pár dny odmítli také patnáctiprocentní slevu na vodném za letošní první pololetí navrženou provozovatelem jako kompenzaci. Podle nich je takový návrh nedostatečný.

Starosta k tomu dodává, že by závadná voda měla být podle lidí zadarmo. „Občani nechtějí platit za dobu, kdy voda nebyla. Oni to snížili údajně o 15 procent. Přitom slíbili, že za ty dny bude nula jen za vodné, stočné zůstává stejné ,“ vysvětlil starosta. Český rozhlas chtěl požádat o vyjádření i vedení společnosti Reinwasser alespoň po telefonu, ale bez úspěchu.

Před více jak měsícem našli hygienici ve vodě v Trnové nebezpečné mikroorganismy, od té doby obyvatelé Trnové nesmějí vodu pít. Navíc ji nesmí používat ani na mytí nebo na vaření. Vodárny se snaží po celou dobu provádět různá opatření, například nasadili novou desinfekci. Hygienici ale už několikrát po sobě řekli, že se situace nelepší a že je voda pořád závadná.

Další vzorky hygienici odebrali tento týden v úterý a do konce týdne by měli výsledky jejich rozborů zveřejnit. V Trnové proto zatím musí i nadále spoléhat na vodu z přistavených cisteren, na vlastní studny, vrty nebo na vodu balenou.

autor: duch
Spustit audio