Obyvatelky kočičí kavárny v Kladně smutně vyhlížejí zákazníky. Lidé jim alespoň posílají granule

18. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Každá kočka z kavárny U kočičích tlapek potřebuje pozornost a péči, i když je kavárna zavřená

Kavárna U kočičích tlapek v historickém centru Kladna má tmavé výlohy a uvnitř je chladno. Majitelka šetří, kde se dá. Desítka koček, které byly zvyklé na rušný život, se teď znuděně povaluje na opuštěných kavárenských stolcích. Kavárna má sice už měsíc zavřeno, lidé ale na Amálku, Barču, Elišku a kocoura Mikiho nezapomněli.

„Kočky jsou společenské a mají rády, že sem lidé chodí,“ říká majitelka kavárny Kristýna Lafková, která teď vaří kávu jenom pro sebe. Kočkám navyklým na mazlení s návštěvníky je smutno, jsou nevrlé a nudí se. „Ten nával lidí jim hrozně chybí.“ V první vlně v březnu, kdy byla kavárna také zavřená, musela majitelka řešit vleklé zdravotní problémy kočky Barči. Ukázalo se, že za ně mohla psychika. „Ve chvíli, kdy se otevřely dveře kavárny a lidé začali zase chodit, tak veškeré problémy zmizely,“ usmívá se Kristýna.

Kavárnice musí řešit i další starosti. Náklady na provoz sice snížila na minimum a neplatí zaměstnance, ale kočky žerou pořád. Každý den spotřebují dvě desítky kapsiček s krmením, k tomu je nutné připočítat granule, podestýlku i výdaje za veterinární péči. Kristýna Lafková je proto vděčná za každou podporu. Sama nezahálí: šije roušky, pořádá aukce a peče dorty. „Celý Kladno bude přeslazený,“ raduje se Kristýna z toho, že si lidé stále něco objednávají, a tak se v kavárně pečou dorty od rána do večera.

Kočka Eliška netrpělivě vyhlíží, jestli někdo nepřijde na kávu do kavárny

Lidé z Kladna i okolí podporují kavárnu, jak se dá. Nosí granule nebo si přes internet objednávají kočičí hrníčky. Kristýna i desítka koček jsou vděčné za všechny dárky a doufají, že to rychle uteče a dveře kavárny se zase otevřou. „Já vím, že musíme fungovat a s úsměvem to jde prostě líp.“

autor: Barbora Kvapilová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související