Očista organismu je celoroční záležitost. Nejlepší efekt má změna životního stylu

29. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Imunitu posiluje i zdravá životospráva

Součástí lidových tradic i náboženských zvyků jsou různé půsty a očisty organismu, které se váží především k jarním měsícům. Ovšem životní styl se postupně velmi změnil a s ním i zátěže, kterým je náš organismus v současnosti vystaven. Očista proto není nutná jenom po zimě, ale je aktuální celoročně. Radí MUDr. Petr Grenar.

Stačí jít do lékárny a koupit nějaký zaručený přípravek na očistu těla? Určitě ne. Musíme si přiznat, že se v těchto případech především jedná o obchod. Speciální preparát udělaný na očistu organismu neexistuje. Každý člověk má v sobě zakódováno, co by měl dělat a co jíst, aby se cítil dobře. Pokud to tak není, je to tím, že máme mnoho negativních vzorů i vlivů, jak ve stravování, tak v životním stylu, které nás dlouhodobě ovlivňují.

Vedou nás k tomu, že postupně potlačíme své přirozené potřeby a náš nezdravý životní styl vede k zamoření organismu různými exhalacemi, které způsobují, že se necítíme zcela dobře. Pokud dobře vnímáme své tělo, organismus si sám řekne různými signály o to, že je třeba něco dělat na ozdravení přirozených očistných procesů – tedy změnit životní styl a stravovací návyky a začít provozovat celou řadou činností, které vedou k zlepšení funkcí organismu.

Co jíst a co pít?

Pokud chceme absolvovat očistu organismu přirozenou cestou, především musíte omezit živočišné tuky a červená masa, naopak preferovat zeleninu, bílá masa nebo ryby. Ale hlavně jíst v menším množství a minimálně 5 x denně po malých dávkách. Poslední větší jídlo si dopřejte kolem 17. hodiny a pak už případně jezte jenom ovoce a připravujte organismus na dokonalý spánek.

Spánek je totiž v očistných procesech hlavním hybatelem. Právě ve spánku nastává očista organismu. Pokud se pozdě večer hodně najíte, nedáte tělu šanci, aby se očistilo. Teprve když si lehnete na lůžko, začne noční práce, která zpracovává veškerý materiál, který jste velkou pozdní večeří snědli. Tělo si neodpočine a očista neproběhne, jak by měla. Dobrým spánkem tedy můžete pro tělo udělat opravdu nejvíce.

MUDr. Petr Grenar

A co různá očistná jídla z pohanky nebo červené řepy?

Pohanka a červená řepa jsou tradiční komodity, které samy o sobě mají blahodárný vliv na náš organismus. Potravin, které podporují očistu organismu, je více. Ale pozor, každému vyhovuje něco jiného. Je dobré vyzkoušet si sám na sobě, co komu v daném období vyhovuje a na to se specializovat. Nic neplatí globálně. Očistu můžete zahájit kdykoliv, hlavní je vydržet. A především naslouchat tomu, co tělo potřebuje.

Přečtěte si medailonek praktického lékaře Petra Grenara z Uhlířských Janovic!

Spustit audio